Hlazení, tulení a objímání. Doteky jsou pro zdravý vývoj malých dětí velmi důležité. Díky nim se mohou cítit v pozdějším životě jistější a ukotvené v realitě. Podle nového výzkumu kanadských vědců z Univerzity Britské Kolumbie ovlivňuje míra fyzického kontaktu děti již na molekulární úrovni.
Vědci zjistili, že pokud jsou děti v časném věku stresovány, dochází k negativním změnám v jejich genové expresi. To se může projevit například zhoršenou funkcí imunitního systému a metabolismu. Výzkum je zatím na začátku. Vědci se chtějí zabývat tématem fyzického kontaktu na DNA v rámci epigenetiky a zdravý vývoj dítěte ještě hlouběji.
Epigenetika je zatím jen málo prozkoumaná cesta, jak dochází k přenosu dědičné informace. Ta bývá dávána do souvislosti s řadou onemocnění včetně rakoviny a šíření civilizačních chorob.
Zdroj: reflex.cz
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…