Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

O krok blíž k léčbě autoimunitního onemocnění. Čeští vědci vyvíjejí léky bez nežádoucích účinků

Ilustrační foto: Pixabay

Kortikoidy, biologická léčba, imunosupresiva. Díky lékům se daří držet autoimunitní onemocnění na uzdě, ale za vysokou cenu řady nežádoucích účinků. Odborníci z Biofyzikálního ústavu Akademie věd proto nyní testují několik látek, kterými chtějí vylepšit vlastnosti běžně používaných léčiv. Nové léky by měly cílit přesněji, a tím pádem fungovat bez vedlejších účinků.

Revmatoidní artritida napadá především klouby, kde způsobuje zánět a otok. Tím se zhoršuje jejich hybnost, což může vést k úplné invaliditě. Stávající léčiva přitom v zásadě pouze potlačují zánětlivé procesy. Vědci proto začali hledat způsob, jak léky vylepšit.

Výzkumníci se zaměřili na vývoj speciálních nanopolymerů. Díky nim by se léčiva mohla dostávat přímo do místa zánětu a nerozkládala by se už v okolních tkáních, jako tomu bylo doposud. Účinky nové terapie testuje v laboratoři studentka Masarykovy univerzity Daniela Rubanová. Její práci letos v soutěži pro talentované doktorandy ocenilo i město Brno.

Hlavní výhodou pro pacienta by bylo právě to, že by byl částečně ušetřen různých vedlejších účinků, které jeho současná léčba má,“ uvedla pro Český rozhlas Rubanová. Pacienti kvůli medikamentům trpí například kardiovaskulárními a kožními problémy. Kromě jejich odstranění by vědci chtěli zapracovat také na celkové době účinkování léků.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…