Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový test rozpozná ebolu do půl hodiny

Nový test by měli vědci dokončit do září letošního roku. Zdroj: archiv Mendelovy univerzity

Do tří měsíců by měla být k dispozici metoda, která umožní diagnostikovat virus přímo v terénu, a to do půl hodiny. Na testu spolupracují vědci z Mendelovy univerzity společně s kolegy z Německa a Itálie.

Zatímco dodnes byly nutné k rozpoznání eboly složité laboratorní testy, nový test od brněnských vědců má virus rozpoznat do třiceti minut. Na testu pracuje vědecké konsorcium s názvem FILODIAG, které se stalo jedním z výzkumných týmů, jenž na zadání Evropské komise hledá další možnost v boji proti ebole.

„Spolehlivě diagnostikovat ebolu je doposud možné jen laboratorně na specializovaných pracovištích. Ty se v afrických podmínkách mohou nacházet i stovky kilometrů od pacienta. Než test podstoupí, může uběhnout i několik dní, a to je pro nemocného i jeho okolí fatální,“ řekl hlavní řešitel projektu Vojtěch Adam. K novému testu nebude zapotřebí žádná laboratoř ani specializované pracoviště. Zdravotníci tak budou moci testovat pacienty přímo v terénu i na odlehlých místech.

„Diagnostika probíhá za použití specificky modifikovaných paramagnetických částic, na které se váží viry. Krev pacienta se odebere pomocí cartridge a vzorek i s přidanými částicemi se vloží do speciálního přístroje velikosti mobilního telefonu, který vyvíjí náš německý partner. Koncentrováním a jednoduchou lýzou, tedy rozložením virů, se dostaneme k jejich nukleové kyselině, ze které dokáže přístroj pomocí polymerázové řetězové reakce virus detekovat,“ vysvětlil René Kizek z Mendelovy univerzity v Brně.

Na výzkum a vývoj testu získala Mendelova univerzita v Brně dotaci přes 6,5 milionu korun. Vychází při tom ze svého know-how, z diagnostického testu chřipkového viru, který vědci vyvinuli před dvěma lety. Ten funguje na stejném principu, kdy vědci využívají nanočástice, na které váží biomolekuly.Funkční metodu pro test na ebolu by měli vědci dokončit do září letošního roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.