Nový test rozpozná ebolu do půl hodiny

Nový test by měli vědci dokončit do září letošního roku. Zdroj: archiv Mendelovy univerzity

Do tří měsíců by měla být k dispozici metoda, která umožní diagnostikovat virus přímo v terénu, a to do půl hodiny. Na testu spolupracují vědci z Mendelovy univerzity společně s kolegy z Německa a Itálie.

Zatímco dodnes byly nutné k rozpoznání eboly složité laboratorní testy, nový test od brněnských vědců má virus rozpoznat do třiceti minut. Na testu pracuje vědecké konsorcium s názvem FILODIAG, které se stalo jedním z výzkumných týmů, jenž na zadání Evropské komise hledá další možnost v boji proti ebole.

„Spolehlivě diagnostikovat ebolu je doposud možné jen laboratorně na specializovaných pracovištích. Ty se v afrických podmínkách mohou nacházet i stovky kilometrů od pacienta. Než test podstoupí, může uběhnout i několik dní, a to je pro nemocného i jeho okolí fatální,“ řekl hlavní řešitel projektu Vojtěch Adam. K novému testu nebude zapotřebí žádná laboratoř ani specializované pracoviště. Zdravotníci tak budou moci testovat pacienty přímo v terénu i na odlehlých místech.

„Diagnostika probíhá za použití specificky modifikovaných paramagnetických částic, na které se váží viry. Krev pacienta se odebere pomocí cartridge a vzorek i s přidanými částicemi se vloží do speciálního přístroje velikosti mobilního telefonu, který vyvíjí náš německý partner. Koncentrováním a jednoduchou lýzou, tedy rozložením virů, se dostaneme k jejich nukleové kyselině, ze které dokáže přístroj pomocí polymerázové řetězové reakce virus detekovat,“ vysvětlil René Kizek z Mendelovy univerzity v Brně.

Na výzkum a vývoj testu získala Mendelova univerzita v Brně dotaci přes 6,5 milionu korun. Vychází při tom ze svého know-how, z diagnostického testu chřipkového viru, který vědci vyvinuli před dvěma lety. Ten funguje na stejném principu, kdy vědci využívají nanočástice, na které váží biomolekuly.Funkční metodu pro test na ebolu by měli vědci dokončit do září letošního roku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura