Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně pracují na novém systému detekování míst, která jsou zasažena plevelem a potřebují tak ošetřit. Pole budou moci zemědělci monitorovat pomocí dronů, následné vyhodnocování snímků by nově měla dostat na starost umělá inteligence.
Na cílenou aplikaci pesticidů se zaměřuje tzv. precizní zemědělství a zároveň je tato optimalizace jedním z dlouhodobých cílů evropské politiky. „Výsledky řady výzkumů ukazují výraznou úsporu herbicidů při jejich cílené aplikaci, ať už v podobě bodového využití nebo plošného variabilního dávkování. Objem použitého postřiku se může snížit o 30 až 80 procent,“ přiblížil Vojtěch Slezák z Ústavu agrosystémů a bioklimatologie AF MENDELU.
Kromě úspory nákladů pro pěstitele je výsledkem cílené aplikace menší zátěž pro životní prostředí. Drony zaznamenávají RGB a spektrální snímky pomocí senzorů. „Jejich použití se liší podle potřeby s ohledem na fáze růstu rostlin. Například u spektrálních snímků můžeme využít toho, že plevele a plodiny mají v růstových fázích různou spektrální odrazivost. To znamená, že jsme schopní na snímku obě rostliny rozlišit,“ popsal Slezák. Kvalita sběru a dat závisí na mnoha faktorech v celém procesu.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…