Chceme, aby se i naše děti měly na světě dobře. Proto se stále více zaobíráme tématem obnovitelného zdroje energie. Vědci nyní vyzkoumali novou technologii, jejímž cílem je pomoci v boji proti změnám klimatu a zmírnit poptávku po fosilních palivech. Informoval o tom server Earth.
Tým odborníků z Northumbrijské univerzity objevil chemický proces, který přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na acetát a kyslík. Jednou z výhod tohoto procesu je, že využívá látky rozvíjené v prostředí, které nepotřebuje organické vstupy, nevytváří škodlivé toxiny a nevyžaduje elektřinu.
Hlavním cílem projektu je vytvořit další formu energie, která by doplňovala obnovitelné zdroje, jako jsou vítr a slunce. „Došlo k nárůstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale ty jsou svou povahou přerušované. Abychom zaplnili mezeru, když nefouká vítr nebo nesvítí slunce, potřebujeme technologie, které dokážou vytvořit skladovatelná paliva a udržitelné chemikálie. Náš výzkum se věnuje přímo této výzvě,“ vysvětlil doktor Shafeer Kalathil, který vede výzkumný tým. Odborníci doufají, že jejich zjištění budou motivovat ostatní vědce, aby pokračovali v hledání dosud neobjevených zdrojů energie.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Nature Catalysis
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…