Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový lék na cukrovku pomohl lidem shodit čtvrtinu tělesné hmotnosti

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Zní to revolučně. Lék, který okamžitě pomáhá lidem ohroženým cukrovkou zmírnit riziko, a to především snížením hmotnosti, píše server Interesting Engineering. Ale může si daný pacient vůbec léčbu tohoto typu dovolit?

Letos v květnu schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv nový lék nazvaný Tirzepatid pro boj s cukrovkou 2. typu. Fáze studie tohoto léku, která měla otestovat jeho účinek na hubnutí u obézních lidí a lidí s nadváhou, ukázala celkem slibné výsledky.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je obezita především v zemích USA vážným civilizačním onemocněním, které postihuje až 42 procent populace. Mimo jiné zvyšuje riziko dalších onemocnění, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, diabetes 2. typu a některé typy rakoviny.

Zatímco někteří jedinci volí pomalý způsob stravování, vyváženou stravu a zvýšení fyzické aktivity, aby dostali váhu pod kontrolu, jiní volí drastičtější cestu v podobě chirurgických zákroků, aby dosáhli požadovaného úbytku hmotnosti. Nově by však i pouhá injekce do kůže jednou týdně mohla přinést výsledky hubnutí podobné chirurgickému zákroku.

O jaký lék jde?

Lék Tirzepatid, vyvinutý americkou farmaceutickou společností Eli Lilly, kombinuje dva syntetické inkretiny, GLP-1 a GIP. Inkretiny jsou přirozeně se vyskytující hormony v těle, které se podílejí na trávení potravy a pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi po jídle, což jsou procesy zásadní pro úbytek váhy. Oba zmíněné hormony působí na kontrolu hladiny inzulínu v těle, jehož nesprávná produkce je hlavní příčinou cukrovky. Tyto hormony pomáhají zajištěním dostatečné hladiny inzulínu kontrolovat diabetes.

Ilustrační foto: Pixabay

Výsledky studie

Výzkumníci do studie zahrnuli 2 539 účastníků, kteří měli nadváhu nebo obezitu. Po dobu 72 týdnů dostávali účastníci buď tirzepatid, nebo placebo a zároveň jim byla poskytnuta podpora při dodržování nízkokalorické diety a zvýšení fyzické aktivity. Lék byl podáván jako týdenní injekce. Jedinci dostávající lék byli rozděleni do tří skupin, které obdržely různé dávkování, konkrétně 5 mg, 10 mg a 15 mg. Předběžné výsledky studie, která stále probíhá, vyšly letos v dubnu a také již prošly recenzním řízením.

Podle vědců všechny tři skupiny pacientů, kteří lék dostávali, vykazovaly výrazný úbytek hmotnosti. V průměru pacienti, kteří dostali dávku 15 mg, vykázali snížení hmotnosti o 22,5 procenta (24 kg), zatímco ti, kteří dostali dávku 10 mg, vykázali snížení hmotnosti o 21,4 procenta (22 kg). Jedinci, kteří dostali dávku 5 mg, také prokázali průměrnou redukci hmotnosti o 16 procent (16 kg), zatímco ti, kteří dostávali placebo, ztratili pouze 2,4 procenta (2 kg) své tělesné hmotnosti.

Výsledky dávky 15 mg jsou srovnatelné s bariatrickou operací (pozn. red. chirurgická léčba závažných případů obezity), u které bylo hlášeno snížení hmotnosti pacientů o 25 až 30 procent.

Dá se lék použít k léčbě obezity?

I když jsou výsledky slibné, existuje stále otázka vedlejších účinků, které je třeba vzít v úvahu. Až třetina účastníků studie, kteří lék dostali, pociťovala nevolnost. U některých pacientů byl také běžně hlášen průjem. Všechny tyto projevy musí úřad pro kontrolu potravin a léčiv před schválením léku prozkoumat.

I kdyby byl lék schválen, jeho cena v rámci léčby cukrovky vychází na téměř 1 000 $ týdně (cca 23 500 Kč). Je nepravděpodobné, že by tuto léčbu pokrývalo zdravotní pojištění. Takže i kdyby tento lék dokázal léčit obezitu, náklady jsou prozatím jsou příliš vysoké pro většinu těch, kteří léčbu potřebují.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…