Bolesti zad trápí ve větší či menší míře téměř každého. Sedavé zaměstnání nebo náročná manuální práce tomu zrovna nepomáhá. Ne vždy je však na tyto problémy pohlíženo jako na skutečnou nemoc. Vláda proto vynesla potíže se zády z šedé zóny na světlo. Chronické potíže s bederní páteří budou od roku 2023 patřit mezi nemoci z povolání.
Zásadním pozitivem je, že pracovníci s nemocí z povolání mají nárok na finanční odškodnění. To by mohlo pomoci mnoha lidem, kteří si v důsledku své práce zničili záda. Bederní páteř se totiž přetěžuje nejen při těžké manuální práci a zvedání břemen, ale i dlouhým sezením. „Problémy se zády mám především z práce, kde musím manipulovat s těžkými krabicemi. Nyní jsem už dlouho na neschopence. Novinku vítám. Dává mi to klid v nynější situaci, kdy nevím, co bude dál,“ uvedl pro Pozitivní zprávy programátor Richard.
Kritéria pro posuzování nové nemoci z povolání vznikla před lety v grantovém projektu ministerstva zdravotnictví. Tým vyvinul metodu pro hodnocení zátěže v pracovních podmínkách. Podkladem pro hodnocení by měl být i výsledek neurologického vyšetření a magnetické rezonance.
Mezi nemoci z povolání patří i choroby způsobené při práci, kdy je zaměstnanec vystaven určitému typu záření, nebo dýchací problémy. Pracovník s nemocí z povolání má nárok na odškodnění a náhradu za ztrátu výdělku, bolest, ztížení uplatnění i náklady za léčbu.
Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Českých novin, Seznamu nemocí z povolání
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte
Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…