Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Novinky z české metropole. Podomní prodejci mají v Praze utrum a další pikantnosti

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

V hlavním městě to žije. Ať je zima, nebo jaro, matka měst nikdy nespí. Co se v ní událo v posledních týdnech?

Slovanská epopej se konečně usadí

Slovanská epopej si konečně oddechne. Její neustálé přemísťování z bodu A do bodu B vezme za své. Podle nové dohody ji čeká od roku 2026 pětadvacetiletý pobyt v pražském paláci Savarin v ulici Na Příkopě. Podařilo se totiž dořešit spor s jedním z dědiců.

Slovanská epopej je jedním z nejvýznamnějších děl malíře Alfonse Muchy. Cyklus sestává z dvaceti pláten, která umělec tvořil 18 let. Momentálně se nachází v Moravském Krumlově, odkud se za pět let přemístí do Prahy.

Náplavka uchvátila nejen Pražany, ale i zbytek Evropy

Farmářské trhy nebo romantické procházky spojené s krmením labutí. To všechno nabízí pražská náplavka. Její krásu však neoceňují pouze místní. Nyní získala nominaci na Cenu Evropské unie za současnou architekturu (Cena Miese van der Rohe). Jedná se o prestižní ocenění v oblasti architektury. Konkuruje jí třicet devět dalších projektů z osmnácti zemí. Vítězové ceny budou oznámeni v dubnu.

Na náplavce přitom zaujaly zejména tunely po bývalých čapadlech, které architekt proměnil na kavárny i galerie. Ty se objevily třeba i v seriálu Carnival Row, v němž si zahrál populární herec Orlando Bloom.

Podomní prodejci v Praze ostrouhají

Pražané se mohou cítit zase bezpečněji. Město si totiž došláplo na podvodníky, kteří využívají podomního prodeje. Elektrickou energii a plyn už tímto způsobem není možné od ledna prodávat. Za rozhodnutím stojí situace na trhu s energiemi. Lidé, kteří přišli o svého dodavatele elektřiny či plynu, narychlo řeší, jak uzavřít nové smlouvy a snížit náklady na energie. „Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako ‚energošmejdi‘, kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany – zejména ohrožené skupiny, jako jsou senioři, matky samoživitelky a další – do uzavírání značně nevýhodných smluv,“ stojí ve schváleném dokumentu.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z iRozhlas, Czechcrunch, ČT24 a Praha.eu

Související články

Zaručeně zlepší den

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Český trpasličí leknín je nejmenší na světě

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Novinařina mi občas chybí, ale jsem teď spokojen u piva, říká Tomáš Drahoňovský

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…