Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Novinka v boji s kůrovcem. Umí ho vyčmuchat cvičení psi

Ilustrační fotografie. Zdroj fotografie: Pixabay.com

Speciálně vycvičení psi by se mohli stát důležitým elementem v boji s kůrovcem. Podle švédských zdrojů jsou psi schopni vyčmuchat feromony, které používá kůrovec k dorozumívání. Metoda se nyní testuje i v Česku.

V Česku se problematice věnují odborníci z České zemědělské univerzity ve spolupráci s kynology. Důležitou roli při tom hraje kynoložka Nicole Vošvrdová, která absolvovala stáž právě ve Švédsku a cvičí tříletou fenku Bibi. Ta je u nás zatím jediná, která dokáže kůrovce vyčmuchat.

Díky zapojení psů by se otevřela možnost kůrovcem napadené stromy identifikovat včas a zlikvidovat je ještě před rozmnožením škůdce. Ve hře je tak do budoucna založení speciálního centra, které by se pod vedením Vošvrdové zaměřilo právě na cvičení psů tak, aby dokázali kůrovce vystopovat a významně přispět k záchraně stromů.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.