Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nově otevřené Centrum paliativní péče v Brně umožní důstojný odchod umírajícím

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Lze prožít smrt důstojně? Jak bude takový okamžik probíhat? Takové otázky si alespoň jednou za život klade každý z nás. Důstojnost tohoto milníku se stala v poslední době diskutovaným tématem, což se pojilo mimo jiné i se vznikem paliativních center. Ta mají zmírňovat bolest a tělesná a duševní strádání pacientů, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stádium. Jedno takové zařízení zahajuje činnost už i v Brně.

Zájemci o služby centra jej naleznou v poliklinice v Zahradníkově ulici. V plánu je poradna pro paliativní péči, ambulance paliativní medicíny a zajištění fungování domácího hospice. Poradnu a ambulanci by mělo ročně navštívit asi 800 pacientů, u mobilního hospice je číslo menší, jeho služby využije zhruba 300 lidí.

Řada lidí se nebojí smrti samotné, ale bolesti, ztráty důstojnosti a toho, že zůstanou v nejtěžších okamžicích sami. Paliativní péče pomáhá tyto obavy řešit. Díky ní je možné udržet vysokou kvalitu života až do úplného konce. Nesoustředí se přitom na vyléčení, ale na kvalitu posledních chvil. Slouží nejen umírajícím, ale i jejich blízkým, kterým pomáhá se s odchodem vyrovnat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Další norský archeologický objev – 1 200 let starý meč

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…