Nově otevřené Centrum paliativní péče v Brně umožní důstojný odchod umírajícím

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay
SpolečnostZ domovaZdraví 2 minuty radosti

Lze prožít smrt důstojně? Jak bude takový okamžik probíhat? Takové otázky si alespoň jednou za život klade každý z nás. Důstojnost tohoto milníku se stala v poslední době diskutovaným tématem, což se pojilo mimo jiné i se vznikem paliativních center. Ta mají zmírňovat bolest a tělesná a duševní strádání pacientů, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stádium. Jedno takové zařízení zahajuje činnost už i v Brně.

Zájemci o služby centra jej naleznou v poliklinice v Zahradníkově ulici. V plánu je poradna pro paliativní péči, ambulance paliativní medicíny a zajištění fungování domácího hospice. Poradnu a ambulanci by mělo ročně navštívit asi 800 pacientů, u mobilního hospice je číslo menší, jeho služby využije zhruba 300 lidí.

Řada lidí se nebojí smrti samotné, ale bolesti, ztráty důstojnosti a toho, že zůstanou v nejtěžších okamžicích sami. Paliativní péče pomáhá tyto obavy řešit. Díky ní je možné udržet vysokou kvalitu života až do úplného konce. Nesoustředí se přitom na vyléčení, ale na kvalitu posledních chvil. Slouží nejen umírajícím, ale i jejich blízkým, kterým pomáhá se s odchodem vyrovnat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Česká pošta přepravuje zásilky s rouškami zadarmo

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec