Nové mládě přivítali na svět v ohrožené rezervaci velkých kopytníků v Milovicích

Zdroj fotografie: Česká krajina

Zvířatům se v našich krajích tento rok daří. Svědčí o tom nejnovější přírůstek, který rozšířil stádo vzácných zubrů v unikátní rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Mláďátko vykouklo na svět ve čtvrtek 14. května v podvečer.

Zubři jsou v rezervaci v současnosti ohroženi kvůli několikaletému zpoždění dokončení rezervace. Do záchrany zvířat se tak zapojila veřejnost. Lidé z celé republiky prokázali soucit a štědrost prostřednictvím sbírky, do které zaslali již stovky tisíc korun. Získané finance zamíří na podporu dokončení rezervace. „Záchrana rezervace je nesmírně vysilující, ale podpora veřejnosti a nově narozená mláďata nám dodávají potřebnou energii,“ ocenil pomoc Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. Více informací o tom, jak můžete i vy pomoci, je k dispozici zde.

Nezisková organizace Česká krajina si klade za cíl ochranu biologické rozmanitosti a zmírňování dopadů klimatických změn na přírodu a člověka. V rezervaci, kterou zřizuje, se v současnosti nachází třiadvacet zubrů, sedm desítek divokých koní a dvě desítky zpětně šlechtěných praturů. Přírůstky z minulých let umožnily založit v České republice několik dalších rezervací, a přispět tak k záchraně mnoha unikátních území od Rokycan až po Opavu. Za přínos pro ochranu přírody loni projekt obdržel prestižní Cenu Josefa Vavrouška a byl oceněn také v rámci loňského ročníku Ekofilmu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Létající větrnou elektrárnu testují v Holandsku. Je efektivnější a levnější než běžné větrné

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura