Nové mládě přivítali na svět v ohrožené rezervaci velkých kopytníků v Milovicích

Zdroj fotografie: Česká krajina

Zvířatům se v našich krajích tento rok daří. Svědčí o tom nejnovější přírůstek, který rozšířil stádo vzácných zubrů v unikátní rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Mláďátko vykouklo na svět ve čtvrtek 14. května v podvečer.

Zubři jsou v rezervaci v současnosti ohroženi kvůli několikaletému zpoždění dokončení rezervace. Do záchrany zvířat se tak zapojila veřejnost. Lidé z celé republiky prokázali soucit a štědrost prostřednictvím sbírky, do které zaslali již stovky tisíc korun. Získané finance zamíří na podporu dokončení rezervace. „Záchrana rezervace je nesmírně vysilující, ale podpora veřejnosti a nově narozená mláďata nám dodávají potřebnou energii,“ ocenil pomoc Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. Více informací o tom, jak můžete i vy pomoci, je k dispozici zde.

Nezisková organizace Česká krajina si klade za cíl ochranu biologické rozmanitosti a zmírňování dopadů klimatických změn na přírodu a člověka. V rezervaci, kterou zřizuje, se v současnosti nachází třiadvacet zubrů, sedm desítek divokých koní a dvě desítky zpětně šlechtěných praturů. Přírůstky z minulých let umožnily založit v České republice několik dalších rezervací, a přispět tak k záchraně mnoha unikátních území od Rokycan až po Opavu. Za přínos pro ochranu přírody loni projekt obdržel prestižní Cenu Josefa Vavrouška a byl oceněn také v rámci loňského ročníku Ekofilmu.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.