Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová screeningová metoda odhalí autismus u kojenců a pomůže rodičům je lépe pochopit

Ilustrační foto: Unsplash

Tým australských vědců vyvinul screeningový nástroj, který umí úspěšně diagnostikovat autismus u batolat ve věku 12 až 24 měsíců. To je tři roky dříve, než to dokážou běžné metody.

Studie probíhala po dobu pěti let na La Trobeově univerzitě v Melbourne a zahrnovala více než 13 tisíc dětí. Ukázalo se, že u 83 procent batolat, které byly tímto nástrojem označeny, byl později diagnostikován autismus. Právě včasné potvrzení poruchy je přitom klíčové při práci s dítětem, jeho výchově a začlenění do společnosti. „Děti, které byly diagnostikovány včas, prokázaly ve školním věku lepší verbální a celkové poznávací schopnosti, častěji navštěvovaly běžnou školu a vyžadovaly menší průběžnou podporu než děti, které byly diagnostikovány později,“ říká pro Deutsche Welle vedoucí výzkumnice Josephine Barbaro.

Oproti běžným metodám, které autismus odhalí mezi čtvrtým a pátým rokem, se to australským vědcům dařilo v průměrném věku 21 měsíců. Pod zkratkou SACS-R se skrývá trénink sester, které pozorují 12 až 15 elementů chování na prohlídkách ve 12, 18 a 24 měsících dítěte. „Zaměřujeme se však na pět klíčových chování, která nejlépe predikují diagnózu autismu. Patří sem pozorování toho, jak dítě používá oční kontakt, napodobování, reakce na jména a společenské úsměvy,“ vypočítává Barbaro pro ABC. Prohlídka přitom nezabere více času než obvykle. Pouze v případě, že je odhalena pravděpodobnost autismu, jsou rodiče s dětmi posláni na diagnostiku na La Trobeově univerzitě. V předškolním věku má tato metoda úspěšnost dokonce 96 procent.

Zdroje: ABC, Deutsche Welle

Související články

Zaručeně zlepší den

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…