Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová screeningová metoda odhalí autismus u kojenců a pomůže rodičům je lépe pochopit

Ilustrační foto: Unsplash

Tým australských vědců vyvinul screeningový nástroj, který umí úspěšně diagnostikovat autismus u batolat ve věku 12 až 24 měsíců. To je tři roky dříve, než to dokážou běžné metody.

Studie probíhala po dobu pěti let na La Trobeově univerzitě v Melbourne a zahrnovala více než 13 tisíc dětí. Ukázalo se, že u 83 procent batolat, které byly tímto nástrojem označeny, byl později diagnostikován autismus. Právě včasné potvrzení poruchy je přitom klíčové při práci s dítětem, jeho výchově a začlenění do společnosti. „Děti, které byly diagnostikovány včas, prokázaly ve školním věku lepší verbální a celkové poznávací schopnosti, častěji navštěvovaly běžnou školu a vyžadovaly menší průběžnou podporu než děti, které byly diagnostikovány později,“ říká pro Deutsche Welle vedoucí výzkumnice Josephine Barbaro.

Oproti běžným metodám, které autismus odhalí mezi čtvrtým a pátým rokem, se to australským vědcům dařilo v průměrném věku 21 měsíců. Pod zkratkou SACS-R se skrývá trénink sester, které pozorují 12 až 15 elementů chování na prohlídkách ve 12, 18 a 24 měsících dítěte. „Zaměřujeme se však na pět klíčových chování, která nejlépe predikují diagnózu autismu. Patří sem pozorování toho, jak dítě používá oční kontakt, napodobování, reakce na jména a společenské úsměvy,“ vypočítává Barbaro pro ABC. Prohlídka přitom nezabere více času než obvykle. Pouze v případě, že je odhalena pravděpodobnost autismu, jsou rodiče s dětmi posláni na diagnostiku na La Trobeově univerzitě. V předškolním věku má tato metoda úspěšnost dokonce 96 procent.

Zdroje: ABC, Deutsche Welle

Související články

Zaručeně zlepší den

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Antické sochy nebyly jen bílé, hýřily barvami

Když si jdou prasata zatrsat. Milují hudbu podobně jako lidé

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…