Adiktologové a psychologové ve spolupráci s IT odborníky vyvinuli novou mobilní aplikaci APPstinuj, která pomáhá lidem závislým na návykových látkách. Klienti do ní zaznamenávají svůj každodenní režim a tyto informace se následně dostanou k jejich terapeutům, kteří jim situaci pomáhají řešit. O aplikaci informuje akademický časopis Žurnál z Univerzity Palackého v Olomouci.
Na vývoji aplikace pracovali také lékaři, sociální pracovníci či speciální pedagogové. V současnosti je určena pro klienty doléčovacího programu a Poradny pro alkoholové a jiné závislosti v olomouckém P-centru. „Jde vlastně o jakýsi interaktivní deník, který každý den připomíná klientovi vše, co je pro abstinenci důležité. Aplikace se ho například ptá na spánek a klient v dotazníku aplikace vyplňuje informaci, jestli se dostatečně vyspal nebo co mu v tom bránilo,“ vysvětluje psychoterapeut a pedagog Michal Růžička z Ústavu speciálněpedagogických studií Pedagogické fakulty UP.
Kromě spánku se aplikace zabývá tématy jako je strava, fyzická aktivita nebo stres. Právě tyto oblasti jsou častým spouštěčem takzvaného bažení. Pro každé z odvětví je v aplikaci také vzdělávací část, ve které se klient dozví, proč je právě spánek nebo strava tolik důležitý pro abstinenci. V dotazníku se objevují i otázky na zdraví člověka, jak se cítí nebo jak tráví svůj volný čas. Některé vzdělávací kapitoly jsou v aplikaci dostupné i v audio verzi, kterou namluvil herec a recitátor Alfred Strejček.
„Na všechny otázky klient každý den ve škálách aplikace odpovídá a zároveň své odpovědi může i komentovat. Poté, co informace v aplikaci uloží a odešle, může jeho terapeut v rozmezí dnů, týdnů sledovat, jak si klient v doléčovacím programu vede. Také klient díky edukaci zřetelněji vnímá, zda je schopen naplňovat určitá kritéria nebo zda má větší touhu po návykové látce,“ popisuje Růžička a doplňuje, že dotazníky terapeut dával klientům i dříve, byly však v papírové podobě a adiktologičtí odborníci si hlídali pouze svá data.
Pro ty, kteří mají problém pokračovat v abstinenci, jsou v aplikaci uloženy také SOS kontakty nebo krabička poslední záchrany. V ní jsou uloženy písničky nebo fotky lidí, kteří jsou klientovi blízcí. „Mohou tam mít i fotky z různých výletů, tedy vzpomínky na dobu, kdy abstinovali, kdy jim bylo dobře. Rodiče v ní mohou mít fotky svých dětí, kvůli kterým abstinují a podobně. Vlastně jde o jakousi motivační nástěnku,“ dodává Růžička.
Aplikace vznikla díky projektu Aplikace pro rozvoj sociálních kompetencí osob se závislostí v kontextu indikace speciálně pedagogické a terapeutické intervence. Z jejího používání už existují i první výstupy. Na vzniku aplikace se finančně podílela Technologická agentura ČR v rámci Programu ÉTA.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…