Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Neznámý ekosystém byl nalezen v oceánu poblíž Malediv

Ilustrační foto: Pixabay

Nedávná ponorková mise v Indickém oceánu blízko maledivských ostrovů zaznamenala zajímavý objev. 500 metrů pod hladinou moře našli průzkumníci vzkvétající ekosystém, který doposud nebyl prozkoumán. Místo, kde se velké ryby shromažďují k hodování na mikroskopickém nektonu, nazývají „The Trapping zone“, jak uvádí server Science Alert.

Mikronekton je podobný planktonu, jde ovšem o něco větší tvory, kteří se na rozdíl od planktonu pohybují. Aktivně plavou mezi hladinou oceánu a hlubokými vodami a za nimi následuje migrační vlna velkých živočichů, kteří se jimi živí. Jelikož ale plavou v blízkosti potopené mořské sopky, zkamenělé karbonátové útesy vytvořené před 60 miliony lety jim brání v potápění hlouběji než kolem 500 metrů. Uvěznění živočichové se tak stávají snadným terčem větších predátorů, jako jsou hejna tuňáků, hladoví žraloci a další hlubinné ryby.

The Nekton Maledives Mission je tým tvořený zástupci neziskové výzkumné organizace pod maledivskou vládou a vědci z Oxfordské univerzity. Tato mise poprvé mapuje hluboké vody Indického oceánu blízko maledivských atolů ležících jihozápadně od Indie a Srí Lanky. V ponorce známé jako Omega Seamaster II akvanauti sledovali velké množství ryb a jejich rozmanitých druhů.

Podmořské hory a ponořené sopky jsou možná ohniskem hlubinného života kvůli způsobu, jakým lapají mikronekton. Pokud takový ekosystém na Maledivách existuje, pravděpodobně se vyskytuje i na jiných oceánských ostrovech s podobnými podvodními strukturami, myslí si vědci.

Video z Nekton Malediv Mission

Zdroj: Science Alert, Nekton Mission

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…