Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Neznámý ekosystém byl nalezen v oceánu poblíž Malediv

Ilustrační foto: Pixabay

Nedávná ponorková mise v Indickém oceánu blízko maledivských ostrovů zaznamenala zajímavý objev. 500 metrů pod hladinou moře našli průzkumníci vzkvétající ekosystém, který doposud nebyl prozkoumán. Místo, kde se velké ryby shromažďují k hodování na mikroskopickém nektonu, nazývají „The Trapping zone“, jak uvádí server Science Alert.

Mikronekton je podobný planktonu, jde ovšem o něco větší tvory, kteří se na rozdíl od planktonu pohybují. Aktivně plavou mezi hladinou oceánu a hlubokými vodami a za nimi následuje migrační vlna velkých živočichů, kteří se jimi živí. Jelikož ale plavou v blízkosti potopené mořské sopky, zkamenělé karbonátové útesy vytvořené před 60 miliony lety jim brání v potápění hlouběji než kolem 500 metrů. Uvěznění živočichové se tak stávají snadným terčem větších predátorů, jako jsou hejna tuňáků, hladoví žraloci a další hlubinné ryby.

The Nekton Maledives Mission je tým tvořený zástupci neziskové výzkumné organizace pod maledivskou vládou a vědci z Oxfordské univerzity. Tato mise poprvé mapuje hluboké vody Indického oceánu blízko maledivských atolů ležících jihozápadně od Indie a Srí Lanky. V ponorce známé jako Omega Seamaster II akvanauti sledovali velké množství ryb a jejich rozmanitých druhů.

Podmořské hory a ponořené sopky jsou možná ohniskem hlubinného života kvůli způsobu, jakým lapají mikronekton. Pokud takový ekosystém na Maledivách existuje, pravděpodobně se vyskytuje i na jiných oceánských ostrovech s podobnými podvodními strukturami, myslí si vědci.

Video z Nekton Malediv Mission

Zdroj: Science Alert, Nekton Mission

Související články

Zaručeně zlepší den

Británie chce létat taxíkem a doručovat poštu pomocí dronů

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Lidé s odlišnostmi se chtějí cítit „normálně“

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…