Nedávná ponorková mise v Indickém oceánu blízko maledivských ostrovů zaznamenala zajímavý objev. 500 metrů pod hladinou moře našli průzkumníci vzkvétající ekosystém, který doposud nebyl prozkoumán. Místo, kde se velké ryby shromažďují k hodování na mikroskopickém nektonu, nazývají „The Trapping zone“, jak uvádí server Science Alert.
Mikronekton je podobný planktonu, jde ovšem o něco větší tvory, kteří se na rozdíl od planktonu pohybují. Aktivně plavou mezi hladinou oceánu a hlubokými vodami a za nimi následuje migrační vlna velkých živočichů, kteří se jimi živí. Jelikož ale plavou v blízkosti potopené mořské sopky, zkamenělé karbonátové útesy vytvořené před 60 miliony lety jim brání v potápění hlouběji než kolem 500 metrů. Uvěznění živočichové se tak stávají snadným terčem větších predátorů, jako jsou hejna tuňáků, hladoví žraloci a další hlubinné ryby.
The Nekton Maledives Mission je tým tvořený zástupci neziskové výzkumné organizace pod maledivskou vládou a vědci z Oxfordské univerzity. Tato mise poprvé mapuje hluboké vody Indického oceánu blízko maledivských atolů ležících jihozápadně od Indie a Srí Lanky. V ponorce známé jako Omega Seamaster II akvanauti sledovali velké množství ryb a jejich rozmanitých druhů.
Podmořské hory a ponořené sopky jsou možná ohniskem hlubinného života kvůli způsobu, jakým lapají mikronekton. Pokud takový ekosystém na Maledivách existuje, pravděpodobně se vyskytuje i na jiných oceánských ostrovech s podobnými podvodními strukturami, myslí si vědci.
Zdroj: Science Alert, Nekton Mission
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …