Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Neznámý ekosystém byl nalezen v oceánu poblíž Malediv

Ilustrační foto: Pixabay

Nedávná ponorková mise v Indickém oceánu blízko maledivských ostrovů zaznamenala zajímavý objev. 500 metrů pod hladinou moře našli průzkumníci vzkvétající ekosystém, který doposud nebyl prozkoumán. Místo, kde se velké ryby shromažďují k hodování na mikroskopickém nektonu, nazývají „The Trapping zone“, jak uvádí server Science Alert.

Mikronekton je podobný planktonu, jde ovšem o něco větší tvory, kteří se na rozdíl od planktonu pohybují. Aktivně plavou mezi hladinou oceánu a hlubokými vodami a za nimi následuje migrační vlna velkých živočichů, kteří se jimi živí. Jelikož ale plavou v blízkosti potopené mořské sopky, zkamenělé karbonátové útesy vytvořené před 60 miliony lety jim brání v potápění hlouběji než kolem 500 metrů. Uvěznění živočichové se tak stávají snadným terčem větších predátorů, jako jsou hejna tuňáků, hladoví žraloci a další hlubinné ryby.

The Nekton Maledives Mission je tým tvořený zástupci neziskové výzkumné organizace pod maledivskou vládou a vědci z Oxfordské univerzity. Tato mise poprvé mapuje hluboké vody Indického oceánu blízko maledivských atolů ležících jihozápadně od Indie a Srí Lanky. V ponorce známé jako Omega Seamaster II akvanauti sledovali velké množství ryb a jejich rozmanitých druhů.

Podmořské hory a ponořené sopky jsou možná ohniskem hlubinného života kvůli způsobu, jakým lapají mikronekton. Pokud takový ekosystém na Maledivách existuje, pravděpodobně se vyskytuje i na jiných oceánských ostrovech s podobnými podvodními strukturami, myslí si vědci.

Video z Nekton Malediv Mission

Zdroj: Science Alert, Nekton Mission

Související články

Zaručeně zlepší den

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…