Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Neziskový sektor vybojoval v Česku omezení exekucí či novou legislativu pro obnovitelné zdroje

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Jakých změn se podařilo neziskovkám dosáhnout za poslední čtyři roky? Přinášíme přehled šesti přínosných zákonů, na jejichž tvorbě se podíleli občané, aktivisté i neziskové organizace.

Odškodnění pro nezákonně sterilizované ženy

Ženy, které podstoupily v letech 1996 až 2012 nezákonnou sterilizaci, získají odškodnění v hodnotě 300 tisíc korun. Ustanovil to zákon přijatý v letošním roce. Na jeho prosazení se podílely především aktivistky z řad poškozených žen či neziskové organizace, jako je Česká ženská lobby.

Legislativa pro obnovitelné domácí zdroje

Aktivita asociace ekologických organizací Zelený kruh či Hnutí DUHA přiměla stát po dlouhém vyjednávání nastavit novou podporu pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Díky ní lze uhelný průmysl snáze a rychleji nahrazovat lokálními zdroji ekologické energie.

Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Zákon o evidenci skutečných majitelů

Neziskovky nedávno prosadily také přísnější úpravu zákona o evidenci skutečných majitelů nad rámec evropské směrnice. Firmy, které v rejstříku neuvedou skutečného majitele či jasnou majetkovou strukturu, tak nemohou nadále získávat dotace a veřejné zakázky. Cílem úpravy je zabránit odlivu veřejných peněz do daňových rájů. Díky organizaci Transparency International se navíc podařilo zabránit výjimce ze zákona pro svěřenecké fondy.

Novela exekučního řádu

Vysvobodit lidi z dluhové pasti pomůže novela exekučního a občanského soudního řádu. Ta přináší celou řadu změn, mezi nimiž se nachází například zastavení nevymahatelných exekucí z dávné minulosti, zákaz rychlejšího růstu úroků, než dlužník zvládne splácet nebo omezení zabavování majetku v domácnosti. Díky organizaci Rekonstrukce státu vláda navíc zavedla takzvané Milostivé léto. Při dlouhotrvajících exekucích tak za určitých podmínek bude dlužníkům stačit zaplatit pouze původní částku s poplatkem exekutorovi, tedy bez úroků a penále.

Ilustrační foto: Pexels

Zákaz klecových chovů

Nebývalá iniciativa veřejnosti a neziskového sektoru docílila schválení zákazu klecového chovu slepic. Do kampaně se zapojili také čeští influenceři. „Na motivaci lidí bylo zjevné, že jim na zvířatech skutečně záleží, a toho si moc vážím. Díky všem odhodlaným lidem věřím, že se nám společně v blízké době podaří prosadit další změny vedoucí k lepším životům zvířat,“ uvedl předseda společnosti OBRAZ –⁠ Obránci zvířat, z. s. Marek Voršilka.

Dvojnásobný daňový odpis pro dárce

V roce 2020 prošla parlamentem dárcovská novela zákona o dani z příjmu pod taktovkou Asociace veřejně prospěšných organizací ČR. Novela zvyšuje pro jednotlivce i firmy daňový odpis z 15 % na 30 %. Daňové zvýhodnění je platné pouze pro roky 2020 a 2021, podle správní rady AVPO ČR by však novela mohla inspirovat i novou vládu.

Zdroj: Svět neziskovek

Související články

Zaručeně zlepší den

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Udělejte na klienta dojem na první dobrou – jak se připravit na obchodní schůzku 

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…