Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Newyorská knihovna nabízí dosud nezveřejněné dokumenty volně ke stažení

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přes sto osmdesát tisíc starých, ale dosud nevystavených dokumentů zpřístupnila začátkem roku Newyorská veřejná knihovna. Pro jejich získání není třeba žádné povolení, stáhnout si je může každý.

Staré fotografie a mapy, botanické ilustrace, pohlednice, náboženské texty nebo unikátní rukopisy. Sbírku tisíce historických materiálů nově zveřejnila knihovna v New Yorku. Je to poprvé, co jsou tyto dokumenty vystavené. Navíc jsou veřejně přístupné každému, kdo o ně má zájem.

Dokumenty lze nejen stáhnout, ale i opětovně použít. Nevztahuje se na ně žádné autorské právo. „Tím, že jsou naše dokumenty volně dostupné, dáváme svým uživatelům největší možný přístup ke sbírkám v digitálním prostředí,“ uvedl ředitel knihovny Tony Marx.

Tým knihovny také zveřejnil několik ukázek, jak lze materiály využít. Jednou z nich je například zobrazení newyorské 5. Avenue dříve a dnes. Historickou fotografii nabízí právě knihovnická sbírka, aktuální záběry zase Google Street View.

Newyorská veřejná knihovna patří mezi přední veřejné knihovny na světě a je důležitou výzkumnou knihovnou Spojených států. Jako svou misi uvádí inspirovat lidi k celoživotnímu učení či poskytovat otevřený přístup k různým dokumentům. Svým čerstvým krokem knihovna tyto plány jen potvrzuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…