Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Newyorská knihovna nabízí dosud nezveřejněné dokumenty volně ke stažení

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přes sto osmdesát tisíc starých, ale dosud nevystavených dokumentů zpřístupnila začátkem roku Newyorská veřejná knihovna. Pro jejich získání není třeba žádné povolení, stáhnout si je může každý.

Staré fotografie a mapy, botanické ilustrace, pohlednice, náboženské texty nebo unikátní rukopisy. Sbírku tisíce historických materiálů nově zveřejnila knihovna v New Yorku. Je to poprvé, co jsou tyto dokumenty vystavené. Navíc jsou veřejně přístupné každému, kdo o ně má zájem.

Dokumenty lze nejen stáhnout, ale i opětovně použít. Nevztahuje se na ně žádné autorské právo. „Tím, že jsou naše dokumenty volně dostupné, dáváme svým uživatelům největší možný přístup ke sbírkám v digitálním prostředí,“ uvedl ředitel knihovny Tony Marx.

Tým knihovny také zveřejnil několik ukázek, jak lze materiály využít. Jednou z nich je například zobrazení newyorské 5. Avenue dříve a dnes. Historickou fotografii nabízí právě knihovnická sbírka, aktuální záběry zase Google Street View.

Newyorská veřejná knihovna patří mezi přední veřejné knihovny na světě a je důležitou výzkumnou knihovnou Spojených států. Jako svou misi uvádí inspirovat lidi k celoživotnímu učení či poskytovat otevřený přístup k různým dokumentům. Svým čerstvým krokem knihovna tyto plány jen potvrzuje.

Související články

Z domova

Pražská „chobotnice“ bude možná zrealizována

Z domova

Zlatý věk veřejných knihoven v České republice: počet knihoven dosahuje počtu obcí

Ze světa

V Paříži představili stroj, který „vyplivne“ hotovou knihu

Litomyšl získala devět tisíc historických knih

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.