Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Newyorská knihovna nabízí dosud nezveřejněné dokumenty volně ke stažení

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přes sto osmdesát tisíc starých, ale dosud nevystavených dokumentů zpřístupnila začátkem roku Newyorská veřejná knihovna. Pro jejich získání není třeba žádné povolení, stáhnout si je může každý.

Staré fotografie a mapy, botanické ilustrace, pohlednice, náboženské texty nebo unikátní rukopisy. Sbírku tisíce historických materiálů nově zveřejnila knihovna v New Yorku. Je to poprvé, co jsou tyto dokumenty vystavené. Navíc jsou veřejně přístupné každému, kdo o ně má zájem.

Dokumenty lze nejen stáhnout, ale i opětovně použít. Nevztahuje se na ně žádné autorské právo. „Tím, že jsou naše dokumenty volně dostupné, dáváme svým uživatelům největší možný přístup ke sbírkám v digitálním prostředí,“ uvedl ředitel knihovny Tony Marx.

Tým knihovny také zveřejnil několik ukázek, jak lze materiály využít. Jednou z nich je například zobrazení newyorské 5. Avenue dříve a dnes. Historickou fotografii nabízí právě knihovnická sbírka, aktuální záběry zase Google Street View.

Newyorská veřejná knihovna patří mezi přední veřejné knihovny na světě a je důležitou výzkumnou knihovnou Spojených států. Jako svou misi uvádí inspirovat lidi k celoživotnímu učení či poskytovat otevřený přístup k různým dokumentům. Svým čerstvým krokem knihovna tyto plány jen potvrzuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…