Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Neplodné páry mají novou naději. Vědci potvrdili zásadní roli enzymu akrosin

Zdroj fotografie: Freepik

Vědci z prestižní japonské instituce RIKEN ve spolupráci s bioložkou z Ústavu experimentální medicíny AV ČR Helenou Fulkovou přišli se zásadním objevem. Potvrdili totiž důležitou roli enzymu akrosin při oplodnění lidského vajíčka spermií. Nový směr výzkumu může pomoci neplodným párům, kterých je na světě podle různých odhadů minimálně 10 procent.

Enzym akrosin je důležitý při průniku spermie do vajíčka. Během přirozeného oplodnění musí spermie nejdříve proniknout obalem vajíčka, následně dosáhne plazmatické membrány a poté dojde ke splynutí pohlavních buněk. Funkci enzymu považovali vědci za klíčovou již v minulosti, nezvratný důkaz jeho vlivu ale nebylo možné najít. Změna nastala, když byli při výzkumu místo laboratorních myší použiti křečci. U myší totiž není při oplodnění akrosin potřeba.

Helena Fulková z Oddělení Vývojové biologie Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR spolupracovala na vývoji vhodného geneticky upraveného modelu. „Náš výzkum trval přes tři roky, a nakonec se roli akrosinu podařilo nezvratně dokázat. Stejně zásadní podíl na oplodnění se přitom u akrosinu předpokládá i u lidí,“ řekla vědkyně. Nové poznatky by mohly pomoci při vývoji asistované reprodukce. „Je potřeba se podívat na alternativní modely zvířat, pokud chceme pochopit, jak lidský organismus funguje,“ dodala Fulková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.