Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

4 minuty radosti
Foto: Zoo Ostrava

Zvířecí novinky nám nedaly spát ani v listopadu. Nenecháme si je pro sebe, podělíme se o ně s vámi. Věříme, že vám rozzáří krátké dny, podobně jako nám. Server Ekolist informoval o novém chovatelském úspěchu v liberecké zoologické zahradě nebo ostravské zoo. Zároveň jsme zjistili, které zvíře má podobnou neřest jako lidé.

Ohrožení leguáni obohatili libereckou zoo

Liberecká zoo začala chovat ohrožené smaragdově zelené leguány fidžijské. Dvojici tropických ještěrů má v pavilonu tropů ve společné expozici s tilikvami obrovskými. „V českých zoologických zahradách je leguán fidžijský chován poměrně vzácně. Kromě Liberce ho návštěvníci mohou spatřit pouze v zoo v Jihlavě a Plzni,“ uvedla tisková mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Tento ještěr je ohrožený vyhubením v důsledku ztráty přirozeného prostředí a nepůvodními predátory, jako jsou toulavé kočky, krysy a jiné šelmy. Ve volné přírodě se vyskytuje na ostrovech Lau v souostroví Fidži v Tichém oceánu. Spatřit ho lze i na souostroví Tonga, kam byl přibližně před 300 lety uměle zavlečen člověkem. Ve své domovině obývá především tropické nížinné lesy na pobřeží a mokřady. Významnou část dne tráví na větvích stromů, kde si vyhledává potravu, především květy, listy nebo ovocné plody. „Tito plazi jsou na pohled velmi atraktivní. Samci mohou měřit až 80 centimetrů a na svém výrazně zeleném těle mají dva až čtyři bílomodré pruhy. Samice jsou oproti nim menší a celé zelené. V naší expozici máme zástupce obou pohlaví, a tak návštěvníci mohou tuto jejich výraznou pohlavní dvojtvárnost snadno pozorovat,“ uvedla zooložka Petra Hnidová.

Foto: Zoo Liberec

Roztomilou lamu najdete nyní v další české zoologické zahradě

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se zabydluje nový druh. Jde o lamu vikuňu, jeden ze dvou divokých druhů lamy. Zoo získala dvě samice z německé Zoo Hannover. Návštěvníci zahrady mohou vikuně spatřit ve výběhu v blízkosti Pavilonu indických šelem. Později k nim přibudou ještě další samice a samec.

Vikuňa je jedním ze dvou divokých druhů lam žijících v jihoamerické přírodě. Obývá svahy And v Peru, Chile, Bolívii a Argentině ve výšce 3 700 až 4 800 metrů nad mořem. Životu ve vysokohorských podmínkách je dobře přizpůsobena, protože na spodní straně prstů má mozoly, pomocí nichž se bezpečně pohybuje na úzkých stezkách a skalních římsách. Červené krvinky lamy vikuni dokážou v řídké horské atmosféře vázat více kyslíku, před chladem ji chrání velmi hustá srst.

V minulosti byl tento druh lamy nadměrně loven pro srst a maso a čelil konkurenci domácích zvířat, což vedlo k prudkému poklesu populace a vikuňa se zařadila mezi ohrožené druhy. Do první poloviny 90. let minulého století byla na Červeném seznamu ohrožených druhů řazena v kategorii zranitelný. Díky ochranářským aktivitám a zákazu mezinárodního obchodu se podařilo rapidní úbytek zastavit.

Malá poloopička má podobné zlozvyky jako lidé

Ksukol ocasatý (aye-aye) působí na první pohled jako roztomilé stvoření. Velké oči, huňatý ocas a citlivé oči zanechávají dojem nevinnosti. Nové zjištění vědců tuto představu trochu nabourává. Madagaskarská poloopička totiž pobavila vědeckou obec, když ji video zachytilo, jak se prodlouženým prstem dloube v nose a jí svůj hlen.

Aye-aye se stejně jako lidé řadí mezi primáty, ale na rozdíl od nich jsou to noční tvorové, kteří jsou ohrožení a žijí pouze na Madagaskaru. Jsou navíc opředeni pověrami a mají řadu neobvyklých znaků, například zuby podobné hlodavcům a také hubený podlouhlý prst. „Chtěla jsem vědět, co s tím prstem dělají,“ uvedla autorka videa a profesorka Anne-Claire Fabre z Univerzity v Bernu

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Ekolist, Zoo Ostrava, Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…