Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Největší pozorovaná kometa se přibližuje Slunci

Komety jsou miliony let stará kosmická tělesa. Ilustrační foto: Pixabay

Čtyři miliony let stará kometa C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) má podle odhadů jádro o průměru 135 km, což z ní dělá největší zaznamenané těleso tohoto typu. Momentálně se přibližuje Slunci, které oběhne jednou za 3 miliony let – nejblíž se k němu dostane v roce 2031.

Legendární Hubbleův dalekohled konečně zachytil obrovskou kometu, se kterou měli astronomové již párkrát tu čest, nikdy ovšem nedokázali získat spolehlivá data. Naměřený výsledek průměru jádra této komety jim ovšem vyrazil dech. Má zhruba 50× větší velikost než obdobné vesmírné objekty a k tomu hmotnost 500 bilionů tun. Poprvé byla objevena astronomy Pedrem Bernardinellim a Garym Bernsteinem na archivních snímcích z Dark Energy Survey v observatoři v Chile.

Komety jsou nejstaršími úkazy ve Sluneční soustavě. Nejspíše pocházejí z Oortova oblaku, který byl předpovězen Janem Oortem v roce 1950. Jsou ovšem v takové vzdálenosti, že se jejich existenci nikdy nepodařilo dokázat. Nepřímým důkazem jsou jen „uniklé komety“, které se od něj vzdalují. Kometa je vesmírné těleso tvořené směsí prachu a ledu, které v blízkosti Slunce vytváří komu neboli hlavu komety a miliony kilometrů dlouhé ohony. Měření zatím pozorovaných komet ukázalo jádra v řádech několika kilometrů, proto je Bernardinelli-Bernstein velmi unikátní.

Zdroj: Česká astronomická společnost

Související články

Zaručeně zlepší den

Ekologicky šetrná plastová židle z Česka nadchla na mezinárodní soutěži Green Concept Award

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…