Připadá vám to bizarní? Málokoho z nás by asi napadlo pořádat soutěž třeba o nejtlustšího divočáka, na Aljašce je však každoroční klání o nejtlustšího medvěda oblíbenou událostí, do jejíhož hlasování se zapojují statisíce lidí.
Akce má sloužit jako oslava medvědů hnědých a jejich odolnosti, síly a schopnosti přežít v náročných podmínkách Aljašky. Dny se tu totiž s příchodem podzimu pomalu krátí a medvědi tak musí nabrat co nejvíce kil, aby přežili zimní spánek, během kterého shodí až třetinu své hmotnosti. Rozdíl váhy je pak vidět na srovnání podzimního vzhledu medvědů s jejich letní podobou.
Letošním výhercem se stal medvěd známý pod jménem 480 Otis. Správci parku ho poprvé zaznamenali v roce 2001, kdy byl podle odhadů starý čtyři až šest let. Nyní patří v oblasti zvané River Brooks k jedněm ze starších jedinců, jeho život se však neobešel bez řady strastí, což dokazují například chybějící špičáky. Titul o nejtlustšího medvěda vyhrál letos již podruhé, poprvé zvítězil v roce 2014. I v letech 2016 a 2017 však patřil mezi finalisty soutěže.
Za projektem stojí národní park Katmai spolu s neziskovými organizacemi Katmai Conservancy a explore.org, která po celém světě provozuje živé kamerové vysílání. Soutěž každoročně probíhá v rámci akce nazvané Fat Bear Week, tedy Týden tlustých medvědů. Organizátoři se zájemcům z řad hlasujících snaží mimo jiné i přiblížit život a minulost jednotlivých medvědů.
Zdroj: ekolist.cz, nps.gov
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Naučné knihy pro malé děti: Partička ze špajzu
Krásné ilustrace a poutavé krátké příběhy, na ty láká série knih od Joryho Johna a Peta Oswalda –…