Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejtučnější vyhrává. Seznamte se s vítězem soutěže o nejtlustšího medvěda

Ilustrační foto: Pixabay

Připadá vám to bizarní? Málokoho z nás by asi napadlo pořádat soutěž třeba o nejtlustšího divočáka, na Aljašce je však každoroční klání o nejtlustšího medvěda oblíbenou událostí, do jejíhož hlasování se zapojují statisíce lidí.

Akce má sloužit jako oslava medvědů hnědých a jejich odolnosti, síly a schopnosti přežít v náročných podmínkách Aljašky. Dny se tu totiž s příchodem podzimu pomalu krátí a medvědi tak musí nabrat co nejvíce kil, aby přežili zimní spánek, během kterého shodí až třetinu své hmotnosti. Rozdíl váhy je pak vidět na srovnání podzimního vzhledu medvědů s jejich letní podobou.

Letošním výhercem se stal medvěd známý pod jménem 480 Otis. Správci parku ho poprvé zaznamenali v roce 2001, kdy byl podle odhadů starý čtyři až šest let. Nyní patří v oblasti zvané River Brooks k jedněm ze starších jedinců, jeho život se však neobešel bez řady strastí, což dokazují například chybějící špičáky. Titul o nejtlustšího medvěda vyhrál letos již podruhé, poprvé zvítězil v roce 2014. I v letech 2016 a 2017 však patřil mezi finalisty soutěže.  

Za projektem stojí národní park Katmai spolu s neziskovými organizacemi Katmai Conservancy a explore.org, která po celém světě provozuje živé kamerové vysílání. Soutěž každoročně probíhá v rámci akce nazvané Fat Bear Week, tedy Týden tlustých medvědů. Organizátoři se zájemcům z řad hlasujících snaží mimo jiné i přiblížit život a minulost jednotlivých medvědů.

Zdroj: ekolist.cz, nps.gov

Související články

Zaručeně zlepší den

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…