Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejtučnější vyhrává. Seznamte se s vítězem soutěže o nejtlustšího medvěda

Ilustrační foto: Pixabay

Připadá vám to bizarní? Málokoho z nás by asi napadlo pořádat soutěž třeba o nejtlustšího divočáka, na Aljašce je však každoroční klání o nejtlustšího medvěda oblíbenou událostí, do jejíhož hlasování se zapojují statisíce lidí.

Akce má sloužit jako oslava medvědů hnědých a jejich odolnosti, síly a schopnosti přežít v náročných podmínkách Aljašky. Dny se tu totiž s příchodem podzimu pomalu krátí a medvědi tak musí nabrat co nejvíce kil, aby přežili zimní spánek, během kterého shodí až třetinu své hmotnosti. Rozdíl váhy je pak vidět na srovnání podzimního vzhledu medvědů s jejich letní podobou.

Letošním výhercem se stal medvěd známý pod jménem 480 Otis. Správci parku ho poprvé zaznamenali v roce 2001, kdy byl podle odhadů starý čtyři až šest let. Nyní patří v oblasti zvané River Brooks k jedněm ze starších jedinců, jeho život se však neobešel bez řady strastí, což dokazují například chybějící špičáky. Titul o nejtlustšího medvěda vyhrál letos již podruhé, poprvé zvítězil v roce 2014. I v letech 2016 a 2017 však patřil mezi finalisty soutěže.  

Za projektem stojí národní park Katmai spolu s neziskovými organizacemi Katmai Conservancy a explore.org, která po celém světě provozuje živé kamerové vysílání. Soutěž každoročně probíhá v rámci akce nazvané Fat Bear Week, tedy Týden tlustých medvědů. Organizátoři se zájemcům z řad hlasujících snaží mimo jiné i přiblížit život a minulost jednotlivých medvědů.

Zdroj: ekolist.cz, nps.gov

Související články

Zaručeně zlepší den

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Střevní bakterie mohou pozitivně ovlivňovat motivaci ke cvičení

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Tento roztomilý robotický mazlíček vás zahřeje u srdce a ochrání váš domov

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…