Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Často se na internetu dočteme o nejstarších lidech na světě, kteří žijí déle než sto let. Ale co nejstarší zvířata? I ježci mají svého zástupce. Nejstaršího evropského ježka, který kdy žil, se podařilo identifikovat v Dánsku. Dožil se 16 let, což je o sedm let déle než předchozí rekordman, uvedl server Earth a časopis Animals.

Od roku 2000 se populace ježků na venkově ve Velké Británii snížila nejméně o 50 procent, uvádí British Hedgehog Preservation Society. Byly proto zahájeny různé projekty ke sledování stavu volně žijících jedinců. Součástí byl i výzkum v Dánsku, jehož cílem bylo zjistit průměrnou délku života ježků v zemi. Celkem bylo více než 400 dobrovolníky zajištěno 697 vzorků. Následná analýza odhalila, že nejstarší ježek byl starý 16 let. Jedná se o nejstaršího vědecky doloženého evropského ježka, jaký byl kdy nalezen. Navíc se podařilo zjistit, že dva jedinci žili 11 a 13 let. 

Naproti tomu průměrný věk ježků se pohyboval jen kolem dvou let. Vědci zjistili, že 56 procent ježků zahynulo při přecházení silnic, 22 procent zemřelo v rehabilitačním centru a 22 procent zemřelo přirozenou smrtí. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Divoké zvěři se daří v nárazníkové zóně mezi Severní a Jižní Koreou

Snížení používání sociálních médií zlepšuje vnímání vlastního těla u mladých lidí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Řemeslo je v dnešní době umění, děti si to můžou vyzkoušet, říká ředitel ostravské Fajne dilny

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…