Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlepší podnikatelský nápad: z odpadu vyrábí pitnou vodu a energii

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Neotřelý nápad na využití prasečího odpadu si získal zájem porotců a vyhrál první místo v soutěži Ignite. Odborníci z Výzkumného technologického institutu zjistili, jak z prasečí kejdy udělat pitnou vodu a zbylý odpad využít pro produkci tepla nebo elektrické energie.

Ředitel Výzkumného technologického institutu Michael Carvan vysvětlil porotcům, jak je možné prasečí kejdu využít. Bez použití chemie za pomocí molekulárního čištění lze během několika vteřin upravit prasečí odpad na čistou pitnou vodu. Zbylé peletky z prasečího odpadu je navíc možné zpracovat k výrobě tepla a elektrické energie. Za svůj nápad si odnesl první místo v soutěži a částku tři sta tisíc korun k jeho realizaci. V souboji porazil dalších 72 projektů.

Porota kromě ekonomické stránky projektu hodnotila i inovativnost a společenský přínos projektu. „Inovace jsou nezbytným předpokladem růstu a vývoje ve všech odvětvích lidské činnosti. Vážím si proto každé snahy podpořit inovace v českém podnikatelském sektoru. O to více, když jsou zaměřené na malé a střední podniky,“ uvedl pro Ihned.cz prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Druhé místo v soutěži získala aplikace EasyCargo, která zajišťuje efektivnější a ekonomičtější přepravu tím, že optimalizuje nakládku do kamionu. Třetí místo obsadil nástroj SentiSquare, který umí provést sémantickou analýzu rozličných textů. Nástroj je užitečný pro marketéry a manažery, neboť umí uspořádat názory zákazníků na internetu do stromu témat. Každý z těchto projektů získal 100 000 korun.

Společnost Výzkumný Technologický Institut se zabývá vývojem a výrobou zařízení na čištění a úpravu pitné vody z jakkoliv znečištěného vodního zdroje. V současnosti se zabývají novou metodou fyzikálního čištění vody bez použití chemikálií. Využívají k tomu technologii hybridní asymetrické selektivní membránové separace.

Zdroj: probyznysinfo.ihned.cz

Související články

V slideru

Obyvatelé Šternberku mají možnost recyklovat oleje

Byznys

V Leedsu vyrobili unikátní pivo s nulovým odpadem

Byznys

Nový vynález dokáže během dne přeměnit zbytky jídla na hnojivo

Byznys

Unilever bude od roku 2025 používat jen recyklovatelné obaly

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.