Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlepší podnikatelský nápad: z odpadu vyrábí pitnou vodu a energii

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Neotřelý nápad na využití prasečího odpadu si získal zájem porotců a vyhrál první místo v soutěži Ignite. Odborníci z Výzkumného technologického institutu zjistili, jak z prasečí kejdy udělat pitnou vodu a zbylý odpad využít pro produkci tepla nebo elektrické energie.

Ředitel Výzkumného technologického institutu Michael Carvan vysvětlil porotcům, jak je možné prasečí kejdu využít. Bez použití chemie za pomocí molekulárního čištění lze během několika vteřin upravit prasečí odpad na čistou pitnou vodu. Zbylé peletky z prasečího odpadu je navíc možné zpracovat k výrobě tepla a elektrické energie. Za svůj nápad si odnesl první místo v soutěži a částku tři sta tisíc korun k jeho realizaci. V souboji porazil dalších 72 projektů.

Porota kromě ekonomické stránky projektu hodnotila i inovativnost a společenský přínos projektu. „Inovace jsou nezbytným předpokladem růstu a vývoje ve všech odvětvích lidské činnosti. Vážím si proto každé snahy podpořit inovace v českém podnikatelském sektoru. O to více, když jsou zaměřené na malé a střední podniky,“ uvedl pro Ihned.cz prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Druhé místo v soutěži získala aplikace EasyCargo, která zajišťuje efektivnější a ekonomičtější přepravu tím, že optimalizuje nakládku do kamionu. Třetí místo obsadil nástroj SentiSquare, který umí provést sémantickou analýzu rozličných textů. Nástroj je užitečný pro marketéry a manažery, neboť umí uspořádat názory zákazníků na internetu do stromu témat. Každý z těchto projektů získal 100 000 korun.

Společnost Výzkumný Technologický Institut se zabývá vývojem a výrobou zařízení na čištění a úpravu pitné vody z jakkoliv znečištěného vodního zdroje. V současnosti se zabývají novou metodou fyzikálního čištění vody bez použití chemikálií. Využívají k tomu technologii hybridní asymetrické selektivní membránové separace.

Zdroj: probyznysinfo.ihned.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…