Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlepší evropské národní parky pro únik do přírody

Ilustrační foto: Pixabay

Pobyt v přírodě dělá s naší duševní pohodou opravdu zázraky. Dlouhé procházky, pozorování okolí a objevování nových klidných míst jsou nenáročné a vysoce účinné možnosti, jak se uvolnit a dopřát si trošku relaxace snadným způsobem. Průzkum Money.co.uk zveřejnil list šesti nejlepších národních parků Evropy, píše server Euro News.

Členové týmu Money.co.uk v rámci parků analyzovali konkrétní ukazatele, jako je množství zeleně a jezer, rostlinné a živočišné druhy, úroveň znečištění ovzduší, počet návštěvníků a dostupnost zajímavých aktivit, jako jsou túry, výlety lodí, wellness centra a lázně.

Výsledkem je seznam šesti nejlepších evropských národních parků, kam se nadšenci pro přírodu mohou vydat.

1. Obklopte se zelení v Národním parku České Švýcarsko, Česká republika

Můžeme být právem náležitě pyšní na naši krásnou přírodu. Hned na šestém místě totiž máme park z naší domoviny. Národní park České Švýcarsko, který byl založen před 22 lety, byl vybudován za účelem zachování flóry a fauny regionu, ve kterém se nachází, což se alespoň částečně povedlo. Přelomový pro pro místní přírodu byl návrat lososa do řeky Kamenice. Ta je jednou z 16 řek a jezer roztroušených mezi kaňony parku, které jsou oblíbené mezi turisty. Ti sem jezdí odpočívat a odreagovat se.

2. Ponořte se do chladných vod Plitvických jezer, Chorvatsko

Plitvická jezera jsou jedním z nejoblíbenějších chorvatských přírodních míst k návštěvě po celý rok, zejména v létě, kdy místní vody ožívají. Jejich barvy se pohybují od hlubokých odstínů safírů po jasný tyrkys, v závislosti na denní době a obsahu minerálů v jezerech.

Plitvická jezera jsou ideální pro pohodové procházky po dřevěných promenádách, a stejně tak jsou vhodné i pro horolezce, kteří si chtějí užít nejčistšího vzduchu na Balkáně.

3. Dopřejte si endorfiny v Lake District, Spojené království

Největší národní park v Anglii často působí jako vesmír sám o sobě. Tato gigantická zelená skvrna se může pyšnit drsnými horami i hladkými vodními tůněmi. Oblast Lake District nabízí plno aktivit, které uspokojí ty, kteří hledají klidné prostředí a zároveň aktivní náplň pro svůj den. Může to být projížďka na kole přes některé z jeho lépe zvládnutelných kopců nebo i výlet za pozorováním hvězd.

Ilustrační foto: Pixabay

4. Užijte si nádhernou přírodu národního parku Cinque Terre, Itálie

Cinque Terre – v doslovném překladu: „pět měst“ – je jedním z parků, který aktivně směřuje k odpovědnému a udržitelnému cestovnímu ruchu. Tento italský zázrak je rozlohou jedním z nejmenších na tomto seznamu, ale snadno konkuruje ostatním velikánům, pokud jde o biologickou rozmanitost, množství aktivit a kulturní místa.

Návštěvníci jsou aktivně podporováni v tom, aby svým pobytem přispěli k ekologičtějšímu počínání v rámci cestování. Může to být například prostřednictvím pobytu na jedné z mnoha ekologických farem nebo aktivním zapojením se do udržování místní krajiny, například přesazováním některých bylin, které rostou mezi zátokami a venkovem, jako je rozmarýn a tymián.

5. Navštivte jedinečnou krajinu národního parku Göreme, Turecko

Údolí tureckého národního parku Göreme, které samotné UNESCO označilo za úžasné prostředí, zejména pro své charakteristické tvary erodovaného terénu pocházející z doby bronzové, je cílem mnoha turistických nadšenců.

Výhledy, které se zde nabízejí, jsou pro návštěvníky nezapomenutelným zážitkem. Pozemky tohoto dědictví navíc každé ráno pořádají při východu slunce výlety horkovzdušným balónem, aby poskytli návštěvníkům možnost zažít kouzlo této krásné scenérie z ptačí perspektivy.

6. Dýchejte nejčistší alpský vzduch v Evropě ve Švýcarském národním parku

Nejstarší národní park v Alpách byl korunován nejlepším národním parkem Evropy. Jedná se totiž o jednu z nejlépe chráněných oblastí v Alpách s pouhými 150 000 návštěvníky ročně, který má jedno z nejnižších celkových skóre znečištění ovzduší.

Švýcarský národní park je také špičkou co se týče nabízených aktivit: k dispozici je návštěvníkům celkem 83 lázní a wellness center, 75 výletů lodí, okružních plaveb a řada dalších příležitostí, jak se trochu více spojit s přírodou. Je však třeba si dávat pozor, abyste se park nerozhodli navštívit v zimních měsících, protože v tomto období zůstává z důvodu ochrany uzavřen.

Co se fauny týče, na jedné ze 14 pěších tras můžete spatřit například horské zajíce, kozorožce, jeleny a orly skalní.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…