Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlepší česká regionální univerzita je ve Zlíně

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Budoucí uchazeči o vysokoškolský diplom získali díky žebříčku britské společnosti Quacquarelli Symonds představu, na kterou regionální univerzitu se v České republice hlásit. Ve srovnání 250 univerzit z 20 zemí střední a výchovní Evropy a střední Asie obsadila zlínská UTB 92. pozici, díky čemuž se stala nejlépe hodnocenou regionální univerzitou v České republice.

„Úspěchu UTB se nedivím. Máme skvělou knihovnu, škola nabízí různé zajímavé projekty, kterých se studenti mohou účastnit. Dále je tu velmi zajímavý program pro studenty Erasmu,“ konstatovala studentka pátého ročníku financí Andrea Chlupová. Právě mezinárodnost fakult i počty zahraničních studentů jsou tím, co v daném srovnání získalo zlínské UTB řadu plusových bodů. Většina zahraničních studentů studuje na bakalářském stupni studia.

Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně v současnosti studuje 10 500 studentů na 6 fakultách ve 176 studijních programech. „Z regionálních českých univerzit jsme se umístili nejlépe. Ostatní, kromě Západočeské univerzity v Plzni, se ani nedostaly do první stovky. Vzhledem k tomu, že si letos připomínáme teprve 15 let existence UTB, lze považovat toto umístění pro naši univerzitu za úspěch,“ uvedl rektor univerzity Petr Sáha. Podle něho se bude univerzita i nadále snažit zlepšovat v hodnocených parametrech.

Ostatní regionální univerzity se v žebříčku umístily následovně. Západočeská univerzita v Plzni obsadila 96. místo, Ostravská univerzita 101.-102 místo , Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava 111.-120. Místo. Mezi sledované ukazatele společnosti Quacquarelli Symonds patří akademická prestiž vysoké školy, prestiž u zaměstnavatelů, počet citací vědeckých článků dle databáze Scopus, podíl zahraničních studentů a akademických pracovníků na univerzitě.

Podle Andrey Chlupové by mohlo výuku ve škole ještě zlepšit zavedení povinné praxe, která by byla podstatně delší než dva týdny, jako je tomu u některých oborů. Dále by kladla důraz na připravenost učitelů na přednáškách, aby hodiny neskončily pouhých citováním skript, ale i dozvídáním se zajímavých informací z praxe. Také by uvítala i povinné dva jazyky. Díky těmto navrhovaným změnám by se podle Chlupové mohla škola posunout v rámci sledovaných parametrů ještě na vyšší místo v mezinárodním srovnání univerzit.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.