Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejatraktivnějším místem roku 2014 je ruina kostela v Panenském Týnci, trendy destinací Olomouc

Agentura CzechTourism, která se stará o propagaci českých turistických míst u nás i v zahraničí, vyhlásila výsledky druhého ročníku soutěže DestinaCZe pro rok 2014. Nejatraktivnějším místem se stal nedostavěný chrám Panny Marie v Panenském Týnci, jenž současně obsadil první místo v kategorii Genius Loci, titul Trendy destinace získala Olomouc.

V kategorii Fénix zvítězil Chrám chmele a piva v Žatci, kategorii Zážitek na 1000 % pro celou rodinu dominoval zážitkový park Zeměráj v Kovářově a v kategorii Cítit se jako doma vyhrálo Centrum Veronica Hostětín.

Soutěže se zúčastnilo 25 turisticky atraktivních lokalit. O jejich úspěchu rozhodla veřejnost, která prostřednictvím webové stránky www.destinacze2014.cz hlasovala v pěti různých kategoriích, přičemž bylo rozděleno celkem 166 491 hlasů. Největší počet hlasů přitom získal chrám v Panenském Týnci (22 215 hlasů), který se tak stal nejatraktivnějším místem v České republice.

Tajemství chrámu Panny Marie v Panenském Týnci

Nedostavěný gotický chrám Panny Marie v Panenském Týnci má za sebou bohatou historii včetně drancování, požáru nebo církevních reforem Josefa II. Založil ho Habart ze Žerotína ve 13. století, a to pro sestry klarisky, panny. Podle nich dostala vesnice název Panenský Týnec. Z nedostavěného velkolepého chrámového kostela vyčnívají lodní pilíře, jeho kněžiště je dlouhé 21 metrů a široké 9 metrů. Nedokončené stěny dosahují výšky kolem 20 metrů.

Navíc se tvrdí, že ruiny nedostavěného kostela, zejména pak prostor uvnitř chrámové lodi, mají magickou sílu – pozitivní energie prý pomáhá při duševních potížích a depresi. Obecní úřad dokonce nechal na zeď umístit plánek s návodem, kde a jak si energii doplnit.

FOTO: www.panenskytynec.cz

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.