Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejatraktivnějším místem roku 2014 je ruina kostela v Panenském Týnci, trendy destinací Olomouc

Agentura CzechTourism, která se stará o propagaci českých turistických míst u nás i v zahraničí, vyhlásila výsledky druhého ročníku soutěže DestinaCZe pro rok 2014. Nejatraktivnějším místem se stal nedostavěný chrám Panny Marie v Panenském Týnci, jenž současně obsadil první místo v kategorii Genius Loci, titul Trendy destinace získala Olomouc.

V kategorii Fénix zvítězil Chrám chmele a piva v Žatci, kategorii Zážitek na 1000 % pro celou rodinu dominoval zážitkový park Zeměráj v Kovářově a v kategorii Cítit se jako doma vyhrálo Centrum Veronica Hostětín.

Soutěže se zúčastnilo 25 turisticky atraktivních lokalit. O jejich úspěchu rozhodla veřejnost, která prostřednictvím webové stránky www.destinacze2014.cz hlasovala v pěti různých kategoriích, přičemž bylo rozděleno celkem 166 491 hlasů. Největší počet hlasů přitom získal chrám v Panenském Týnci (22 215 hlasů), který se tak stal nejatraktivnějším místem v České republice.

Tajemství chrámu Panny Marie v Panenském Týnci

Nedostavěný gotický chrám Panny Marie v Panenském Týnci má za sebou bohatou historii včetně drancování, požáru nebo církevních reforem Josefa II. Založil ho Habart ze Žerotína ve 13. století, a to pro sestry klarisky, panny. Podle nich dostala vesnice název Panenský Týnec. Z nedostavěného velkolepého chrámového kostela vyčnívají lodní pilíře, jeho kněžiště je dlouhé 21 metrů a široké 9 metrů. Nedokončené stěny dosahují výšky kolem 20 metrů.

Navíc se tvrdí, že ruiny nedostavěného kostela, zejména pak prostor uvnitř chrámové lodi, mají magickou sílu – pozitivní energie prý pomáhá při duševních potížích a depresi. Obecní úřad dokonce nechal na zeď umístit plánek s návodem, kde a jak si energii doplnit.

FOTO: www.panenskytynec.cz

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…