Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Návrat sov do Čech. Ohrožení sýčkové letos vyvedli rekordní počet mláďat

Zdroj fotografií: Pixabay

Sýčkové jsou v Česku kriticky ohrožení ptáci, letos se jim ale mimořádně dařilo. Podle sčítání České společnosti ornitologické (ČSO) a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR vyvedli tito ptáci 95 mláďat, což je asi o třetinu víc než loni a vůbec nejvíc za celou historii sledování.

Podle ornitologů se letos sýčkům dařilo také díky přemnoženým hrabošům, kteří jsou pro mláďata hlavní potravou. „Sýčci běžně mívají tři až pět mláďat, ale my jsme letos objevili pět snůšek se šesti mláďaty a jednu snůšku se sedmi mláďaty,“ popsal situaci hlavní koordinátor ochrany sýčků z ČSO a ústavu Martin Šálek.

Kromě hrabošů se tyto ohrožené sovy z velké části živí také hmyzem, který v posledních letech ubývá, a sýčkové tak ztrácejí svoji přirozenou potravu. V Česku nyní žije asi posledních 100 párů sýčků, zda ale letošní vysoký počet mláďat populaci pomůže, se teprve ukáže. Podle odborníků se totiž následujícího roku dožije jen malá část mláďat. „Tato malá sovička často umírá pod koly aut nebo v technických pastech, jako jsou napáječky pro dobytek, komíny, roury či sudy s vodou, kde se mohou sýčci utopit,“ dodal terénní pracovník ochrany sýčků z ČSO Miroslav Bažant.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.