Sýčkové jsou v Česku kriticky ohrožení ptáci, letos se jim ale mimořádně dařilo. Podle sčítání České společnosti ornitologické (ČSO) a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR vyvedli tito ptáci 95 mláďat, což je asi o třetinu víc než loni a vůbec nejvíc za celou historii sledování.
Podle ornitologů se letos sýčkům dařilo také díky přemnoženým hrabošům, kteří jsou pro mláďata hlavní potravou. „Sýčci běžně mívají tři až pět mláďat, ale my jsme letos objevili pět snůšek se šesti mláďaty a jednu snůšku se sedmi mláďaty,“ popsal situaci hlavní koordinátor ochrany sýčků z ČSO a ústavu Martin Šálek.
Kromě hrabošů se tyto ohrožené sovy z velké části živí také hmyzem, který v posledních letech ubývá, a sýčkové tak ztrácejí svoji přirozenou potravu. V Česku nyní žije asi posledních 100 párů sýčků, zda ale letošní vysoký počet mláďat populaci pomůže, se teprve ukáže. Podle odborníků se totiž následujícího roku dožije jen malá část mláďat. „Tato malá sovička často umírá pod koly aut nebo v technických pastech, jako jsou napáječky pro dobytek, komíny, roury či sudy s vodou, kde se mohou sýčci utopit,“ dodal terénní pracovník ochrany sýčků z ČSO Miroslav Bažant.
Zdroj: ekolist.cz
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp
Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…