Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Ilustrační foto: Pixabay

Zázrakům přírody je někdy potřeba jít naproti. Drobné lososy je tak nyní možné spatřit v řekách Jetřichovická Bělá a Kamenice na Děčínsku v Národním parku České Švýcarsko. Líhnou se tam v plovoucích inkubačních schránkách.

Během února a března umístili ichtyologové do schránek sto tisíc jiker ve vývojovém stádiu takzvaných očních bodů. „Z velké části se z jiker již vykulil takzvaný váčkový plůdek, tedy rybka vyživovaná žloutkovým váčkem. Rybky setrvají v inkubačních schránkách do doby, než žloutkový váček stráví. Poté, zřejmě ve druhé polovině dubna, budou vypuštěny do říček, které mohou považovat za rodné a ve kterých prodělají další vývojová stadia před svou cestou do Atlantiku,“ uvedl tiskový mluvčí parku Tomáš Salov. Do Kamenice se lososi mají vrátit, aby se pokusili rozmnožit již přirozenou cestou. Tento cyklus trvá zhruba čtyři roky.

Váčkový plůdek lososa obecného v plovoucí inkubační schránce umístěné v Jetřichovické Bělé v NP České Švýcarsko. Foto: Beleco, Milan Šanda

Inkubaci lososích jiker v Národním parku České Švýcarsko zajišťuje od roku 2018 nezisková organizace Beleco. V předchozích letech testovala účinnost a využitelnost různých typů inkubačních schránek. Akce navazuje na projekty zaměřené na návrat lososů do českých řek zahájené Českým rybářským svazem v roce 1998 a doplněné Správou Národního parku České Švýcarsko o další aktivity od roku 2008.

Plovoucí inkubační schránky s plůdkem lososa obecného, umístěné do Jetřichovické Bělé v NP České Švýcarsko. Foto: Beleco, Milan Šanda

Související články

Zaručeně zlepší den

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…