Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naučí se jazyk a dostanou práci. Na francouzské biofarmě roste zelenina i šance na nový život

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

Ještě donedávna byl dvaapadesátiletý Dominique bezdomovec. Nyní pracuje spolu s dalšími devětadvaceti lidmi na sedm hektarů velké komunitní biofarmě Jardin de Limon. Farma na jihozápadním předměstí Paříže dává sociálně znevýhodněným lidem šanci na návrat do běžného života. „Sledovat, jak roste zelenina, od výsadby po sklizeň, a prodat ji zákazníkovi, který se na vás usmívá, celý vděčný, to pomáhá vybudovat si nový život,“ míní vedoucí zahrady Marc Brémont.

Migranti, Romové, lidé bojující se závislostmi či bezdomovci. Pro všechny, kteří již dlouho žijí bez práce, je návrat do běžného života náročný. Biofarma nacházející se v městečku Vauhallanu jim proto podává pomocnou ruku. „Tito lidé bez sociálních vazeb potřebují opět začít pracovat. A to se hodí, protože my v šetrném zelinářství potřebujeme početnou pracovní sílu, ne nutně příliš kvalifikovanou,“ vysvětluje další z vedoucích farmy Oliver Bruneau agentuře AFP.

Lidé zde pracují na částečný úvazek a pěstují asi šedesát druhů zeleniny, kterou následně balí do košíků a za 11 až 18 eur ji prodávají stálým předplatitelům. „Je to velmi jednoduchá práce. Jsme v kontaktu s půdou, s nebem, cyklem ročních období… Když je člověk trochu ztracený, tak podobná činnost pomáhá opět získat sebedůvěru,“ říká Brémont.

Kromě zaměstnání se zde lidé mohou také naučit francouzsky a s pomocí sociální pracovnice, která je jim k dispozici, si vyřídit potřebné dokumenty, aby se začlenili do společnosti. „Více než polovina zaměstnanců opouští zahradu se zaměstnáním nebo stáží, většina z nich udělala pokroky v sociální problematice,“ dodává Brémond.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Možnost „nahoře bez“ platí v německých bazénech nově i pro ženy

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Poklad z druhohor. Vymřelá planeta ožila dřív, než si vědci mysleli

Indové přestanou při rituálech používat živé slony. Nahradí je mechanické stroje

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…