Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Natištěné molekuly pomohou s regenerací mozku. Naději přináší i pro léčbu dalších orgánů

Ilustrační foto: Pexels

3D tištěné molekuly pomohou s návratem k aktivnímu životu zejména pacientům s neurodegenerativním onemocněním a zraněním páteře. Výzkumníci ze Severozápadní univerzity v Illinois vyvinuli tisknutelný biomateriál, který dokáže napodobit mozkovou tkáň. Jeho struktury pak podporují růst neuronů, což je důležité pro možnost transplantace buněk.

Tento objev může těšit zejména pacienty s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou či zraněním páteře, jimž pomůže k regeneraci mozkových tkání. Ty jsou při běžné léčbě stimulovány proteinem, který se v těle rychle rozkládá a jeho výroba je finančně náročná. Nová pohyblivá molekula ho napodobuje, čímž aktivuje funkční mozkové buňky, které se na ni vážou, a dostávají se tak do míst, která už odumřela. Tato technologie může napomoct také při transplantaci kmenových buněk, které by na nové látce dozrávaly.

Podle vedoucího týmu, Samuela Stuppa, však možnosti nového materiálu nekončí jen u mozkových buněk. Věří, že pomocí chemické změny dokáže molekuly naučit spolupracovat i s dalšími tkáněmi. „Chrupavky nebo srdeční tkáň po zranění nebo infarktu velmi těžko regenerují a tato platforma by mohla být použita k výrobě těchto tkání in vitro z buněk od pacienta,“ nastiňuje další směr výzkumu. Hudbou budoucnosti jsou pak umělé orgány, které by posloužily pro výzkumné účely nebo by mohly být implantovány přímo do tkáně, aby zde pomohly hojení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…