Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Natištěné molekuly pomohou s regenerací mozku. Naději přináší i pro léčbu dalších orgánů

Ilustrační foto: Pexels

3D tištěné molekuly pomohou s návratem k aktivnímu životu zejména pacientům s neurodegenerativním onemocněním a zraněním páteře. Výzkumníci ze Severozápadní univerzity v Illinois vyvinuli tisknutelný biomateriál, který dokáže napodobit mozkovou tkáň. Jeho struktury pak podporují růst neuronů, což je důležité pro možnost transplantace buněk.

Tento objev může těšit zejména pacienty s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou či zraněním páteře, jimž pomůže k regeneraci mozkových tkání. Ty jsou při běžné léčbě stimulovány proteinem, který se v těle rychle rozkládá a jeho výroba je finančně náročná. Nová pohyblivá molekula ho napodobuje, čímž aktivuje funkční mozkové buňky, které se na ni vážou, a dostávají se tak do míst, která už odumřela. Tato technologie může napomoct také při transplantaci kmenových buněk, které by na nové látce dozrávaly.

Podle vedoucího týmu, Samuela Stuppa, však možnosti nového materiálu nekončí jen u mozkových buněk. Věří, že pomocí chemické změny dokáže molekuly naučit spolupracovat i s dalšími tkáněmi. „Chrupavky nebo srdeční tkáň po zranění nebo infarktu velmi těžko regenerují a tato platforma by mohla být použita k výrobě těchto tkání in vitro z buněk od pacienta,“ nastiňuje další směr výzkumu. Hudbou budoucnosti jsou pak umělé orgány, které by posloužily pro výzkumné účely nebo by mohly být implantovány přímo do tkáně, aby zde pomohly hojení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…