Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Natištěné molekuly pomohou s regenerací mozku. Naději přináší i pro léčbu dalších orgánů

Ilustrační foto: Pexels

3D tištěné molekuly pomohou s návratem k aktivnímu životu zejména pacientům s neurodegenerativním onemocněním a zraněním páteře. Výzkumníci ze Severozápadní univerzity v Illinois vyvinuli tisknutelný biomateriál, který dokáže napodobit mozkovou tkáň. Jeho struktury pak podporují růst neuronů, což je důležité pro možnost transplantace buněk.

Tento objev může těšit zejména pacienty s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou či zraněním páteře, jimž pomůže k regeneraci mozkových tkání. Ty jsou při běžné léčbě stimulovány proteinem, který se v těle rychle rozkládá a jeho výroba je finančně náročná. Nová pohyblivá molekula ho napodobuje, čímž aktivuje funkční mozkové buňky, které se na ni vážou, a dostávají se tak do míst, která už odumřela. Tato technologie může napomoct také při transplantaci kmenových buněk, které by na nové látce dozrávaly.

Podle vedoucího týmu, Samuela Stuppa, však možnosti nového materiálu nekončí jen u mozkových buněk. Věří, že pomocí chemické změny dokáže molekuly naučit spolupracovat i s dalšími tkáněmi. „Chrupavky nebo srdeční tkáň po zranění nebo infarktu velmi těžko regenerují a tato platforma by mohla být použita k výrobě těchto tkání in vitro z buněk od pacienta,“ nastiňuje další směr výzkumu. Hudbou budoucnosti jsou pak umělé orgány, které by posloužily pro výzkumné účely nebo by mohly být implantovány přímo do tkáně, aby zde pomohly hojení.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi zachránili už stovky srnčat. Pomohly jim drony s termokamerou

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Albánie sází na ekologický turismus, láká na jedinečnou přírodu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…