Před několika dny porota vyhlásila výherce dalšího ročníku Tradiční soutěže pro mladé designové tvůrce. Hlavní cena směřovala Tomáši Rejmonovi z Fakulty umění a designu z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a zasloužil si ji za nové řešení dětských natahovacích autíček, jež pojmenoval Závoďáci.
V juniorské kategorii excelovala studentka Liliana Pham z Vyšší odborné škola oděvního návrhářství a Střední průmyslové škola oděvní v Praze se šaty navrženými pro japonskou korunní princeznu Masako.
Letošní ročník soutěže se zaměřil na produktový design a soutěžilo v něm 260 autorů s 227 pracemi. Vítězná autíčka Tomáše Rejmana porotu zaujala hlavně svým jednoduchým řešením, ve kterém pružina je namísto vevnitř autíčka zvenčí, a lépe tak umožňuje pochopit, jak autíčko funguje. „Hračka je stylizovaná, přesto názorná a hravá. Rozvíjí nejen poznání mechanického principu, ale i motorické schopnosti dětí,“ doplnili porotci.
Druhou hlavní cenu v juniorské kategorii si odnesla Liliana Pham, která vytvořila šaty pro japonskou princeznu Masako. „Oděv vyjadřuje silný emoční náboj útlaku, který mu autorka vtiskla, inspirovaná osudem vzdělané japonské princezny Masako. Použitý materiál a kvalita zpracování vystihují a podporují příběh princezny, její vnitřní pocit spoutanosti a nesvobody. Autorce se podařilo vytvořit z oděvu téměř sochařské dílo,“ vysvětlila svoji volbu porota.
Oceněné práce si mohou zájemci prohlédnout v Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí v Praze.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…