Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Národní cenu za studentský design si odnesl Tomáš Rejmon za dětská natahovací autíčka

Vítězná autíčka Tomáše Rejmana porotu zaujala hlavně svým jednoduchým řešením, ve kterém pružina je namísto vevnitř autíčka zvenčí, a lépe tak umožňuje pochopit, jak autíčko funguje. Zdroj fotografií: studentskydesign.cz

Před několika dny porota vyhlásila výherce dalšího ročníku Tradiční soutěže pro mladé designové tvůrce. Hlavní cena směřovala Tomáši Rejmonovi z Fakulty umění a designu z ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a zasloužil si ji za nové řešení dětských natahovacích autíček, jež pojmenoval Závoďáci.

V juniorské kategorii excelovala studentka Liliana Pham z Vyšší odborné škola oděvního návrhářství a Střední průmyslové škola oděvní v Praze se šaty navrženými pro japonskou korunní princeznu Masako.

Letošní ročník soutěže se zaměřil na produktový design a soutěžilo v něm 260 autorů s 227 pracemi. Vítězná autíčka Tomáše Rejmana porotu zaujala hlavně svým jednoduchým řešením, ve kterém pružina je namísto vevnitř autíčka zvenčí, a lépe tak umožňuje pochopit, jak autíčko funguje. „Hračka je stylizovaná, přesto názorná a hravá. Rozvíjí nejen poznání mechanického principu, ale i motorické schopnosti dětí,“ doplnili porotci.

zdroj - studentský design1Druhou hlavní cenu v juniorské kategorii si odnesla Liliana Pham, která vytvořila šaty pro japonskou princeznu Masako. „Oděv vyjadřuje silný emoční náboj útlaku, který mu autorka vtiskla, inspirovaná osudem vzdělané japonské princezny Masako. Použitý materiál a kvalita zpracování vystihují a podporují příběh princezny, její vnitřní pocit spoutanosti a nesvobody. Autorce se podařilo vytvořit z oděvu téměř sochařské dílo,“ vysvětlila svoji volbu porota.

Oceněné práce si mohou zájemci prohlédnout v Nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí v Praze.

Související články

Inspirace

Dívka, která se narodila bez rukou, vyhrála soutěž v psaní

Inspirace

Cena Via Bona vyzdvihla silné filantropické počiny uplynulého roku

Inspirace

Soutěž Dětský čin roku představila své letošní hrdiny

Inspirace

Český kartáček získal ocenění v americké designové soutěži

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.