Nálepky poradí řidičům, jak správně vytvořit záchrannou uličku

Zdroj fotografií: zzsjmk.cz

Na více než 40 sanitek umístila Jihomoravská záchranná služba nálepky pro řidiče. Ti díky nim zjistí, jak mají na dálnicích a víceproudových silnicích vytvořit uličku pro záchranné služby. Někteří řidiči totiž nevědí, jak udělat záchrance prostor. Přitom správným uvolněním cesty mohou lékaři získat cenné vteřiny nutné pro záchranu života.

Mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška pro server Aktuálně uvedl, že se obecně řidiči při vytváření uliček zlepšili. Občas se ale i tak najde nějaký řidič osobního vozidla či kamionu, který včas neuhne. U kamionů navíc kvůli jejich velikosti hrozí, že jejich řidiči nebudou mít kam s vozem uhnout. Stačí totiž jen jediný řidič, aby průjezd záchranky zpomalil.

Proto nálepka informuje o důležitých pravidlech. Když jsou na silnici dva pruhy, mají řidiči vytvořit uličku pro průjezd záchranného vozidla mezi nimi. Pokud řidiči projíždí vozovkou s třemi jízdními pruhy, řidiči z pravého a prostředního pruhu uhýbají doprava a řidiči v levém jízdním pruhu doleva. Tím se utvoří pruh mezi prostředním a levým pruhem.

Zdroj: TZ, aktualne.cz

Autor článku

Zuzana Tomášková