Speciální nálepka už dva roky upozorňuje na problematiku vstupu tělesně nebo smyslově postižených lidí do různých prostor, a to i s vodicími nebo asistenčními psy. Díky ní ukazují provozovatelé podniků a správci budov, že jsou psi vítáni, a předcházejí tak nedorozuměním.
Přestože umožnit vstup pro vodicí a asistenční psy je povinnost ze zákona, ne všichni provozovatelé obchodů, restaurací, sportovních nebo zdravotnických zařízení o této povinnosti vědí. „Město Brno má zájem, aby smyslově postižení lidé mohli vstupovat se samozřejmostí do všech prostor i se svými vodicími psy. Pro lepší informovanost jsme proto připravili kampaň, kterou na toto téma upozorňujeme,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík. Společně s nálepkou je distribuován průvodní informační leták s desaterem, jak přistupovat ke psům se speciálním výcvikem (například jak správně reagovat a čeho se při setkání vyvarovat).
„Žádáme zejména majitele restaurací a kaváren, kde nálepky pomáhají při komunikaci. Díky nim se nevidomý při vstupu vyhne nepříjemnému momentu a reakcím okolí, kdy vlastně neví, jestli je jeho pes lidmi v místě vítán,“ přibližuje smysl projektu koordinátor pro osoby se zrakovým postižením Radim Paseka. Podle něj už zhruba sto nálepek plní svůj účel v nemocnicích, úřadech a nákupních centrech. Cílem je, aby se nálepka rozšířila i do dalších obchodů, především kaváren či restaurací. Aktuálně je možné si nálepku vyzvednout na Odboru zdraví Magistrátu města Brna na Dominikánském nám. 3 u Radima Paseky.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti
Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…