Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro Tichý oceán. Nové zařízení umí efektivně sbírat plasty

Ilustrační foto: Unsplash

Do roku 2040 zbavit oceány 90 procent plastů. Takový je cíl neziskové organizace The Ocean Cleanup, která nyní představila nové zařízení sbírající z vody plastový odpad. O novince informuje server Radio Wave.

Znečištění oceánů je problém, na který dosud nikdo nenašel ideální řešení. Firma The Ocean Cleanup s prvním přístrojem zachytávajícím plasty přišla už v roce 2018, brzy po uvedení do praxe se však stroj rozlomil. Nyní po řadě inovací společnost představila model, který by měl být v plnění svého úkolu úspěšnější.

Zařízení má jméno Jenny a sestává z velké plovoucí bariéry ve tvaru písmene U, která směřuje odpadky do dlouhé plovoucí sítě. Když se po několika týdnech síť odpadky naplní, pracovníci ji vyprázdní a následně znovu vyšlou na lov plastů. Jedna Jenny zvládne pojmout až 10 tisíc kilogramů odpadu a podle zakladatele společnosti Boyana Slata by deset zařízení mohlo do pěti let zlikvidovat polovinu takzvané Velké tichomořské odpadkové skvrny.

Ačkoli někteří odborníci varují před vysokými náklady na paliva do lodí, které budou muset prázdné a plné sítě na vzdálená místa v oceánu převážet, Slata vidí budoucí provoz optimisticky. „Je ještě spousta věcí, které se musí doladit. Ale jedno víme už teď: pokud nasadíme menší flotilu těchto zařízení, dokážeme mořský plastový odpad vyčistit,“ uvedl vynálezce na Twitteru.

Zdroj: Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Zapomenutá vila od Kotěry dostala původní podobu

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…