Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro Tichý oceán. Nové zařízení umí efektivně sbírat plasty

Ilustrační foto: Unsplash

Do roku 2040 zbavit oceány 90 procent plastů. Takový je cíl neziskové organizace The Ocean Cleanup, která nyní představila nové zařízení sbírající z vody plastový odpad. O novince informuje server Radio Wave.

Znečištění oceánů je problém, na který dosud nikdo nenašel ideální řešení. Firma The Ocean Cleanup s prvním přístrojem zachytávajícím plasty přišla už v roce 2018, brzy po uvedení do praxe se však stroj rozlomil. Nyní po řadě inovací společnost představila model, který by měl být v plnění svého úkolu úspěšnější.

Zařízení má jméno Jenny a sestává z velké plovoucí bariéry ve tvaru písmene U, která směřuje odpadky do dlouhé plovoucí sítě. Když se po několika týdnech síť odpadky naplní, pracovníci ji vyprázdní a následně znovu vyšlou na lov plastů. Jedna Jenny zvládne pojmout až 10 tisíc kilogramů odpadu a podle zakladatele společnosti Boyana Slata by deset zařízení mohlo do pěti let zlikvidovat polovinu takzvané Velké tichomořské odpadkové skvrny.

Ačkoli někteří odborníci varují před vysokými náklady na paliva do lodí, které budou muset prázdné a plné sítě na vzdálená místa v oceánu převážet, Slata vidí budoucí provoz optimisticky. „Je ještě spousta věcí, které se musí doladit. Ale jedno víme už teď: pokud nasadíme menší flotilu těchto zařízení, dokážeme mořský plastový odpad vyčistit,“ uvedl vynálezce na Twitteru.

Zdroj: Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Společně můžeme zachránit českou přírodu. Příspěvky veřejnosti jsou zásadní pro ochranu biodiverzity

Jak v létě správně pečovat o pokožku, abychom se vyhnuli rakovině?

Ranní rutina zlepšuje zdraví mozku. Seznamte se s tipy neurovědců pro zdravější rána

Duševní hygiena by měla být více zastoupena ve školní docházce, říká Češka studující experimentální psychologii v Oxfordu

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…