Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro epileptiky: jedinečná operace odstraní epileptické záchvaty

ilustrační foto/ bigstockphoto.com

Nemocnice Na Homolce v Praze nabízí jako jediná nemocnice v České republice pacientům s epilepsií takzvanou stereotaktickou operaci, díky níž epilepsie vymizí u 70 procent operovaných. Zákrok je časově nenáročný, pacienti jsou do jednoho týdne propuštěni domů a výsledky jsou srovnatelné se zahraničními pracovišti.

Pacienti s epilepsií, na kterou nezabírají léky a u nichž záchvat vzniká ve spánkovém laloku, mají díky unikátní operaci šanci na uzdravení. Jako jediná nemocnice v České republice a jedna z mála na světě ji provádí pražská Nemocnie Na Homolce. Výsledky ukazují, že epileptické záchvaty zcela vymizí u 70 procent operovaných pacientů.

Princip operace prováděné při vědomí, to je pouze v lokálním znecitlivění, avšak bezbolestně, spočívá v zaměření se na přesně ohraničené ložisko, ze kterého se šíří epileptické výboje. V rámci takzvané stereotaktické operace se do lebky navrtá malý otvor, nímž se ke zdroji záchvatů v rámci daného ložiska zavede strunová elektroda. Působením tepla se pak tento zdroj postupně zničí: „Proti klasické operaci je riziko poškození okolních mozkových struktur minimální. Také k pacientovi je operace šetrnější. I když je při vědomí, bolest necítí,“ uvedl již dříve pro deník Metro Roman Liščák, primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie.

Velkou výhodou operace pro pacienty i lékaře je její časová nenáročnost, samotný zákrok totiž netrvá déle než hodinu. Po zákroku je sice potřeba zůstat několik dní v nemocnici, do týdne je ale pacient propuštěn domů. Výsledky operací epileptických pacientů jsou podle Romana Liščáka srovnatelné se světovými pracovišti.

 

metro.cz, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Stud i oblečení stranou! Nazí senioři boří tabu o sexu ve vyšším věku

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

V Moravském krasu čekalo jeskyňáře překvapení. K jedinečnému objevu se prokopávali dva roky

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…