Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro epileptiky: jedinečná operace odstraní epileptické záchvaty

ilustrační foto/ bigstockphoto.com

Nemocnice Na Homolce v Praze nabízí jako jediná nemocnice v České republice pacientům s epilepsií takzvanou stereotaktickou operaci, díky níž epilepsie vymizí u 70 procent operovaných. Zákrok je časově nenáročný, pacienti jsou do jednoho týdne propuštěni domů a výsledky jsou srovnatelné se zahraničními pracovišti.

Pacienti s epilepsií, na kterou nezabírají léky a u nichž záchvat vzniká ve spánkovém laloku, mají díky unikátní operaci šanci na uzdravení. Jako jediná nemocnice v České republice a jedna z mála na světě ji provádí pražská Nemocnie Na Homolce. Výsledky ukazují, že epileptické záchvaty zcela vymizí u 70 procent operovaných pacientů.

Princip operace prováděné při vědomí, to je pouze v lokálním znecitlivění, avšak bezbolestně, spočívá v zaměření se na přesně ohraničené ložisko, ze kterého se šíří epileptické výboje. V rámci takzvané stereotaktické operace se do lebky navrtá malý otvor, nímž se ke zdroji záchvatů v rámci daného ložiska zavede strunová elektroda. Působením tepla se pak tento zdroj postupně zničí: „Proti klasické operaci je riziko poškození okolních mozkových struktur minimální. Také k pacientovi je operace šetrnější. I když je při vědomí, bolest necítí,“ uvedl již dříve pro deník Metro Roman Liščák, primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie.

Velkou výhodou operace pro pacienty i lékaře je její časová nenáročnost, samotný zákrok totiž netrvá déle než hodinu. Po zákroku je sice potřeba zůstat několik dní v nemocnici, do týdne je ale pacient propuštěn domů. Výsledky operací epileptických pacientů jsou podle Romana Liščáka srovnatelné se světovými pracovišti.

 

metro.cz, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…