Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro epileptiky: jedinečná operace odstraní epileptické záchvaty

ilustrační foto/ bigstockphoto.com

Nemocnice Na Homolce v Praze nabízí jako jediná nemocnice v České republice pacientům s epilepsií takzvanou stereotaktickou operaci, díky níž epilepsie vymizí u 70 procent operovaných. Zákrok je časově nenáročný, pacienti jsou do jednoho týdne propuštěni domů a výsledky jsou srovnatelné se zahraničními pracovišti.

Pacienti s epilepsií, na kterou nezabírají léky a u nichž záchvat vzniká ve spánkovém laloku, mají díky unikátní operaci šanci na uzdravení. Jako jediná nemocnice v České republice a jedna z mála na světě ji provádí pražská Nemocnie Na Homolce. Výsledky ukazují, že epileptické záchvaty zcela vymizí u 70 procent operovaných pacientů.

Princip operace prováděné při vědomí, to je pouze v lokálním znecitlivění, avšak bezbolestně, spočívá v zaměření se na přesně ohraničené ložisko, ze kterého se šíří epileptické výboje. V rámci takzvané stereotaktické operace se do lebky navrtá malý otvor, nímž se ke zdroji záchvatů v rámci daného ložiska zavede strunová elektroda. Působením tepla se pak tento zdroj postupně zničí: „Proti klasické operaci je riziko poškození okolních mozkových struktur minimální. Také k pacientovi je operace šetrnější. I když je při vědomí, bolest necítí,“ uvedl již dříve pro deník Metro Roman Liščák, primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie.

Velkou výhodou operace pro pacienty i lékaře je její časová nenáročnost, samotný zákrok totiž netrvá déle než hodinu. Po zákroku je sice potřeba zůstat několik dní v nemocnici, do týdne je ale pacient propuštěn domů. Výsledky operací epileptických pacientů jsou podle Romana Liščáka srovnatelné se světovými pracovišti.

 

metro.cz, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.