Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje na obzoru. Schizofrenikům by mohla pomoci nová metoda léčby

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Pro lidi, kteří trpí schizofrenií, přichází nová naděje na zlepšení kvality života. Lékaři z Brna a Ostravy společně s německými kolegy nyní testují novou metodu léčby. Jedná se o transkraniální magnetickou stimulaci mozku (TMS), která se používá i při depresích. Pacientům se schizofrenií by mohla pomoci pracovat a vést normální život.

Nová metoda by mohla u nemocných ovlivnit příznaky, které se složitě léčí. Jedná se o neschopnost prožívat a vyjadřovat emoce, ochuzenou řeč a nezájem o kontakty s jinými lidmi. Zástupci z Brna a Ostravy spolu s vědci z německého Řezna a Cách proto zahájili nový výzkum. „Hlavní část studie by měla být hotová do konce příštího roku. Pokud se podaří prokázat účinnost alespoň jednoho z protokolů TMS, mohlo by to znamenat naději na zlepšení kvality života přinejmenším části pacientů trpících schizofrenií,“ uvedl Libor Ustohal z Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Pacienti, kteří mají popsané příznaky a chtěli by se studie zúčastnit, se mohou hlásit na brněnské psychiatrické klinice na e-mailu sverak.tomas@fnbrno.cz nebo u lékaře Tomáše Skřonta na Psychiatrickém oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…