Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadechněte se, prosím. Místo s nejčistším vzduchem na světě bylo objeveno

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Smog, mlha, nepříjemný kašel, prostředí plné prachu… že vám to něco připomíná? Vydejte se s námi raději do panenské oblasti, kde není ruka lidské civilizace téměř vidět. Zhluboka se nadechněte, cítíte ten rozdíl? Dýcháte tady totiž čistý vzduch té nejvyšší kvality.

Výzkum americko-australského týmu publikovaný ve sborníku časopisu National Academy of Sciences se zaměřil na nalezení místa disponujícího nejčistším vzduchem na planetě Zemi, tedy místem nejméně zasaženým průmyslovou činností. Během několikaměsíční plavby na australské výzkumné lodi RV Investigator odborníci analyzovali částice bioaerosolu, které se vyskytují ve vzduchu. Bakterie ze vzduchu tedy sloužily jako ukazatel míry znečištění.

Loď RV Investigator. Zdroj fotografie: CSIRO

Místo s ideálním vzduchem se nachází na opačné straně zeměkoule, v oblasti jižního Pacifiku mezi Tasmánií (ostrovním státem Austrálie) a Antarktidou. Vzdušnou čarou je toto místo od České republiky vzdáleno přibližně 18 tisíc kilometrů.

Tamní vzduch neobsahuje téměř žádné aerosolové částice, které vznikají lidskou činností, tedy například výrobou hnojiv nebo likvidací odpadních vod. Naopak ve vzduchu převládají typicky mořské bakterie. Díky nim je kvalita vzduchu téměř panenská. Jedná se o jedno z posledních míst na zeměkouli, které je zásahem člověka takto minimálně poznamenáno. Výbornou zprávou je ale skutečnost, že vzhledem k charakteru prostředí by toto místo mělo zůstat stejně čisté i nadále.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.