Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadechněte se, prosím. Místo s nejčistším vzduchem na světě bylo objeveno

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Smog, mlha, nepříjemný kašel, prostředí plné prachu… že vám to něco připomíná? Vydejte se s námi raději do panenské oblasti, kde není ruka lidské civilizace téměř vidět. Zhluboka se nadechněte, cítíte ten rozdíl? Dýcháte tady totiž čistý vzduch té nejvyšší kvality.

Výzkum americko-australského týmu publikovaný ve sborníku časopisu National Academy of Sciences se zaměřil na nalezení místa disponujícího nejčistším vzduchem na planetě Zemi, tedy místem nejméně zasaženým průmyslovou činností. Během několikaměsíční plavby na australské výzkumné lodi RV Investigator odborníci analyzovali částice bioaerosolu, které se vyskytují ve vzduchu. Bakterie ze vzduchu tedy sloužily jako ukazatel míry znečištění.

Loď RV Investigator. Zdroj fotografie: CSIRO

Místo s ideálním vzduchem se nachází na opačné straně zeměkoule, v oblasti jižního Pacifiku mezi Tasmánií (ostrovním státem Austrálie) a Antarktidou. Vzdušnou čarou je toto místo od České republiky vzdáleno přibližně 18 tisíc kilometrů.

Tamní vzduch neobsahuje téměř žádné aerosolové částice, které vznikají lidskou činností, tedy například výrobou hnojiv nebo likvidací odpadních vod. Naopak ve vzduchu převládají typicky mořské bakterie. Díky nim je kvalita vzduchu téměř panenská. Jedná se o jedno z posledních míst na zeměkouli, které je zásahem člověka takto minimálně poznamenáno. Výbornou zprávou je ale skutečnost, že vzhledem k charakteru prostředí by toto místo mělo zůstat stejně čisté i nadále.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.