Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadechněte se, prosím. Místo s nejčistším vzduchem na světě bylo objeveno

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Smog, mlha, nepříjemný kašel, prostředí plné prachu… že vám to něco připomíná? Vydejte se s námi raději do panenské oblasti, kde není ruka lidské civilizace téměř vidět. Zhluboka se nadechněte, cítíte ten rozdíl? Dýcháte tady totiž čistý vzduch té nejvyšší kvality.

Výzkum americko-australského týmu publikovaný ve sborníku časopisu National Academy of Sciences se zaměřil na nalezení místa disponujícího nejčistším vzduchem na planetě Zemi, tedy místem nejméně zasaženým průmyslovou činností. Během několikaměsíční plavby na australské výzkumné lodi RV Investigator odborníci analyzovali částice bioaerosolu, které se vyskytují ve vzduchu. Bakterie ze vzduchu tedy sloužily jako ukazatel míry znečištění.

Loď RV Investigator. Zdroj fotografie: CSIRO

Místo s ideálním vzduchem se nachází na opačné straně zeměkoule, v oblasti jižního Pacifiku mezi Tasmánií (ostrovním státem Austrálie) a Antarktidou. Vzdušnou čarou je toto místo od České republiky vzdáleno přibližně 18 tisíc kilometrů.

Tamní vzduch neobsahuje téměř žádné aerosolové částice, které vznikají lidskou činností, tedy například výrobou hnojiv nebo likvidací odpadních vod. Naopak ve vzduchu převládají typicky mořské bakterie. Díky nim je kvalita vzduchu téměř panenská. Jedná se o jedno z posledních míst na zeměkouli, které je zásahem člověka takto minimálně poznamenáno. Výbornou zprávou je ale skutečnost, že vzhledem k charakteru prostředí by toto místo mělo zůstat stejně čisté i nadále.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…