Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nabij telefon a vypěstuj bonsaj. Češi uvádějí na trh první dřevěnou nabíječku

První dřevěná bezdrátová nabíječka poslouží uživatelům i planetě. Foto: Treed, Kickstarter

Množství vyprodukovaného elektroodpadu za rok se na světě pohybuje v řádech desítek miliard tun. Ekologie proto hraje prim také při inovativním vývoji technologií. Jak neslevit z navyklých standardů, ale nezatěžovat planetu? Odpověď na tuto otázku přináší český start-up Treed, který na Kickstarteru představil bezdrátovou nabíječku na telefon vyrobenou ze dřeva. Její koupí navíc zákazníci přímo přispějí k velebení přírody.

Funkčnost, bezdrátovost, lokálnost a udržitelnost. Všechny tyto atributy dřevěná novinka Treed Charger slibuje. Díky standardnímu výkonu 15 wattů i modulu pro uchycení iPhonů nabídne pohodlné bezdrátové nabíjení všech telefonů. Přidanou hodnotou je ale materiál, ze kterého je nabíjecí krabička vyrobená. Autoři využijí dubové a ořechové dřevo výhradně evropského původu, většina výrobního procesu pak bude probíhat přímo v České republice.

Za každou prodanou nabíječku zasadí její tvůrci jeden strom. Foto: Treed, Kickstarter

V ochraně planety jde ale parta nadšenců ještě dále. Součástí balení je také kabel z kompostovatelných materiálů. Za každý prodaný kus výrobku navíc tvůrci vysadí jeden strom v oblastech postižených odlesňováním. A ten, kdo si chce kousek zeleně vypěstovat sám doma, najde v balení rašelinu a semínko bonsaje, které může ihned zasadit do recyklovatelné krabičky od nabíječky.

Vzhledem k tomu, že ve startovací kampani produkt investory zaujal, první dřevěné nabíječky se ke svým majitelům dostanou už během července. Do budoucna chtějí autoři projektu v čele s Romanem Unzeitigem najít způsob využití dřeva z vyřazeného nábytku a posunout se k výrobě kompletní řady udržitelné elektroniky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…