Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nabij telefon a vypěstuj bonsaj. Češi uvádějí na trh první dřevěnou nabíječku

První dřevěná bezdrátová nabíječka poslouží uživatelům i planetě. Foto: Treed, Kickstarter

Množství vyprodukovaného elektroodpadu za rok se na světě pohybuje v řádech desítek miliard tun. Ekologie proto hraje prim také při inovativním vývoji technologií. Jak neslevit z navyklých standardů, ale nezatěžovat planetu? Odpověď na tuto otázku přináší český start-up Treed, který na Kickstarteru představil bezdrátovou nabíječku na telefon vyrobenou ze dřeva. Její koupí navíc zákazníci přímo přispějí k velebení přírody.

Funkčnost, bezdrátovost, lokálnost a udržitelnost. Všechny tyto atributy dřevěná novinka Treed Charger slibuje. Díky standardnímu výkonu 15 wattů i modulu pro uchycení iPhonů nabídne pohodlné bezdrátové nabíjení všech telefonů. Přidanou hodnotou je ale materiál, ze kterého je nabíjecí krabička vyrobená. Autoři využijí dubové a ořechové dřevo výhradně evropského původu, většina výrobního procesu pak bude probíhat přímo v České republice.

Za každou prodanou nabíječku zasadí její tvůrci jeden strom. Foto: Treed, Kickstarter

V ochraně planety jde ale parta nadšenců ještě dále. Součástí balení je také kabel z kompostovatelných materiálů. Za každý prodaný kus výrobku navíc tvůrci vysadí jeden strom v oblastech postižených odlesňováním. A ten, kdo si chce kousek zeleně vypěstovat sám doma, najde v balení rašelinu a semínko bonsaje, které může ihned zasadit do recyklovatelné krabičky od nabíječky.

Vzhledem k tomu, že ve startovací kampani produkt investory zaujal, první dřevěné nabíječky se ke svým majitelům dostanou už během července. Do budoucna chtějí autoři projektu v čele s Romanem Unzeitigem najít způsob využití dřeva z vyřazeného nábytku a posunout se k výrobě kompletní řady udržitelné elektroniky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Parazitické houby půjde snadněji vytřídit díky českým vědcům

Nový druh světlušky získal jméno po slavném režisérovi

Moje slunce Mad opět zazářilo. Film získal cenu francouzské filmové akademie César

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…