Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na západě Čech obnovili zaniklé rybníky. Pomohou návratu vzácných druhů zvířat

Zdroj fotografií: Jana Rolková

Jak napomoci zadržet vodu v krajině a podpořit tak návrat vzácných druhů zvířat do české přírody? Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) na začátku října představila obnovenou soustavu téměř zaniklých rybníků mezi Františkovými lázněmi a Skalnou v Karlovarském kraji. Projekt může sloužit jako inspirace v dalších místech České republiky.

Cílem projektu, na kterém organizace spolupracovala se Správou chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, bylo obnovit prostředí pro místní chráněné druhy. Díky nim bylo místo zařazeno mezi evropsky významné lokality. „Jde o jeden z nejrozsáhlejších realizovaných projektů na podporu a zlepšení stavu mokřadních ekosystémů rybníků v Karlovarském kraji vůbec,” uvedl ředitel Správy CHKO Slavkovský les Jindřich Horáček.

Byla obnovena soustava čtyř stávajících zazemňujících se rybníků a jednoho několik let vypuštěného a také opravena dvě průtočná zařízení mezi jednotlivými rybníky. Navíc bylo nutné ještě zpevnit přístupové cesty a zhotovit vstupy k některým prakticky již nezpřístupněným rybníkům,” doplnil Horáček.

V přírodní rezervaci se vyskytuje vzácné vodní ptactvo, jako je potápka malá či kopřivka obecná, nebo řada obojživelníků, jako například čolek horský, obecný i velký, blatnice skvrnitá, ropucha obecná či rosnička zelená. Roste tam i chráněná květena vachta trojlistá, prstnatec májový nebo klikva bahenní.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kotníkové boty – univerzální obuv na každou příležitost. Jaké si vybrat?

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Nobelovu cenu za mír získala íránská aktivistka. Bojovala proti útlaku žen

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…