Na třídění odpadu v Jihlavě dohlížejí odpadoví detektivové

Zdroj fotografie: město Jihlava

Třídíte odpad? A třídíte ho správně? Takovou otázku jako by pomyslně kladli jihlavští radní svým spoluobčanům. V letošním roce totiž přímo u popelnic dohlédnou na třídění a zhodnotí je.

Podpořit třídění odpadu. To je hlavní motivace, která přivedla jihlavskou radnici k myšlence takzvaných odpadových detektivů. Jejich role se v průběhu roku zhostí několik úředníků z magistrátu, kteří postupně zkontrolují stav třídění ve všech směsných popelnicích u rodinných domů. Podle jeho obsahu poté umístí příslušnou cedulku.

„Detektiv buď poděkuje za vzorný přístup k životnímu prostředí, nebo majitele informuje, že jeho popelnice obsahuje odpad, který ještě má další využití a patří do nádoby na tříděný odpad,“ popisuje vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková. Detektivové sdělení předají prostřednictvím jedné ze dvou recyklovatelných cedulek, které zavěsí přímo na nádobu. Jedna majitelům pogratuluje, druhá motivuje: třiďte lépe!

„Věříme, že tuto formu kontroly veřejnost přijme. Neplyne z ní žádný postih, jde spíše o osvětu, o komunikaci. Ty, kteří vyhazují do směsného odpadu, co do něj nepatří, adresně, ale vtipným způsobem informujeme, že by to mohlo být lepší,“ doplňuje Ruschková.

Autor článku