Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Světový den poezie zaplatíte za kávu básní

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pondělí 21. března zlepší náladu všem milovníkům knih. Dalším rokem se totiž bude slavit Světový den poezie, a to po celém světě včetně českých měst.

Místní kavárny a knihkupectví si na své návštěvníky přichystaly speciální události včetně autorských čtení. Navíc v některých kavárnách, jež spadají pod knihkupectví, bude možné užít si kávu zdarma – lidé za ni budou moci místo peněz na Světový den poezie zaplatit básní.

Světový den poezie oslaví i česká města včetně Brna či Prahy. Například v moravské metropoli láká milovníky tištěných i elektronických knih plných poezie Knihkupectví Dobrovský, které na dané pondělí vyhlásilo akci Zaplať básní. „Dejte si vaši oblíbenou kávu nebo čaj Julius Meinl a jediný den v roce plaťte emocemi. Poezie dělá svět lepším,“ napsali pracovníci knihkupecké kavárny na svých facebookovských stránkách.

21. března je den, který byl určen jako Světový den poezie. Stalo se tak v roce 1999 na základě podpory UNESCO. Záměrem vyhlášení tohoto dne je podpoření psaní poezie v celém světě, snaha o zachování jejího čtení a vydávání stejně jako jejího vyučování na školách. Původně se Světový den poezie slavil na začátku října jako pocta nejslavnějšímu římskému básníkovi se jménem Publius Vergilius Maro. Ačkoliv některé státy včetně Velké Británie oslavují poezii stále v říjnu, většina světa vzdá básníkům po celém světě právě v březnu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Nechce se vám cvičit a cítíte se provinile? Evoluční biologové mají vysvětlení, které vás uklidní

Originální hadříky seženete on-line a za pár kaček. Internetový sekáč míří do Česka

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…