Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na světě vysadil tisíce stromů, teď pomáhá i v Česku

Francouz Claud Fromageot otočil svůj život o sto osmdesát stupňů, když opustil prestižní pozici šéfa výzkumu kosmetické firmy a pustil se do vysazování stromů. Jeho cílem je vysadit na různých místech světa celkem padesát milionů nových stromů.

Život Francouze Clauda Fromageota připomíná v širším měřítku příběh ze světového knižního bestselleru Jeana Giona Muž, který sázel stromy. Vystudovaný botanik a bývalý šéf výzkumu francouzské kosmetické firmy zaměřující se na přírodní kosmetiku totiž opustil svoji pracovní pozici a s pomocí svého tehdejšího zaměstnavatele se pustil do vysazování nových stromů, a to rovnou po celém světě. Jeho šéf mu navíc pro tyto účely zařídil nadaci s jednoznačným hlavním cílem – vysadit na různých místech světa celkem padesát milionů stromů.

Fromageotova láska ke stromům se přitom prolíná celým jeho dosavadním životem. „Jako malý kluk jsem moc rád a často lezl do větví, houpal se, objímal dřevo. Asi ve dvaceti jsem ještě jako student botaniky se svojí ženou našel opuštěný sad asi sto dvaceti ořešáků. Zachránili jsme je,“ vzpomíná Fromageot. A proč ho uchvátily právě stromy? Vzbuzují v něm pocit odpovědnosti. „Tam, kde jsou stromy, jsou šťastní lidé a řekl bych, že se dlouhodobě daří i ekonomice. Tam, kde stromy zmizely, je sychravo, nepříjemně a i lidé jsou zasmušilejší, smutní, zkrátka chřadnou oni i jejich vztahy. Myslím si, že i města, včetně Prahy, volají po rekonstrukci pomocí rostlin,“ dodává.

Novodobým vzorem je Fromageotovi belgický architekt Luca Schuiten, který je zastáncem a aktivním tvůrcem studií na zelená města budoucnosti.Fromageot má za sebou výsadbu například v Německu, Etiopii nebo Rusku. Odhaduje, že osobně vysadil kolem tisícovky nových stromů. Silnou oporou mu je ale také jeho tým. Celkem nadace do projektu aktivně zapojila půl milionu lidí.

V rámci projektu Sázejme pro planetu se výsadba nevyhne ani České republice – v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko plánuje Fromageot z lesních školek vysadit sto tisíc stromů. Nadace tak do stromů v České republice investuje kolem jednoho milionu korun. Lesník Robert Šenk ze správy CHKO si práci Fromageota a jeho týmu pochvaluje. „Spolupracují s městy Mšeno a Dubá a jejich lesníky. Je pozitivní, že soukromý subjekt tak rozsáhle investuje ve výsadbě v lesích a jeho lidé se v tom osobně angažují,“ myslí si Šenk.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost