Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na švédských vnitrostátních letech ubylo 9 procent pasažérů. Jednou z příčin může být flygskam

Zdroj fotografie: Pexels

Švédská letiště loni odbavila o čtyři procenta méně lidí, což znamená o dva miliony cestujících méně než v roce 2018. Pasažérů ubylo hlavně na vnitrostátních linkách, kde meziroční pokles cestujících představuje dokonce devět procent. Jednou z příčin může být hnutí flygskam, které vyzývá k omezení létání kvůli životnímu prostředí.

Flygskam znamená „stud z létání“. Počátky trendu se datují do roku 2017, kdy švédský zpěvák Staffan Lindberg oznámil, že se už nebude přepravovat letadly. Dál se myšlenka rozšířila vlivem celosvětové debaty o globálním oteplování. „Pozorujeme souběh několika příčin, jako je daň z letecké dopravy ve Švédsku, slabá švédská koruna či umírnění obav o vývoj hospodářství, ale také debata o změnách klimatu,“ komentoval situaci mluvčí společnosti Swedavia Robert Pletzin. Státní společnost spravující švédská letiště zároveň uvedla, že všechna její letiště budou mít v letošním roce nulovou uhlíkovou stopu.

Podobný trend jako na švédských letištích lze sledovat i v Německu, kde průmyslová skupina ADV letos očekává o téměř tři procenta méně vzletů a přistání. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) v listopadu v reakci na současné trendy oznámilo, že spouští kampaň, která má očistit negativní povědomí o letectví a propagovat snahy tohoto odvětví omezit emise uhlíku.

Zdroj: Ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …