Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na švédských vnitrostátních letech ubylo 9 procent pasažérů. Jednou z příčin může být flygskam

Zdroj fotografie: Pexels

Švédská letiště loni odbavila o čtyři procenta méně lidí, což znamená o dva miliony cestujících méně než v roce 2018. Pasažérů ubylo hlavně na vnitrostátních linkách, kde meziroční pokles cestujících představuje dokonce devět procent. Jednou z příčin může být hnutí flygskam, které vyzývá k omezení létání kvůli životnímu prostředí.

Flygskam znamená „stud z létání“. Počátky trendu se datují do roku 2017, kdy švédský zpěvák Staffan Lindberg oznámil, že se už nebude přepravovat letadly. Dál se myšlenka rozšířila vlivem celosvětové debaty o globálním oteplování. „Pozorujeme souběh několika příčin, jako je daň z letecké dopravy ve Švédsku, slabá švédská koruna či umírnění obav o vývoj hospodářství, ale také debata o změnách klimatu,“ komentoval situaci mluvčí společnosti Swedavia Robert Pletzin. Státní společnost spravující švédská letiště zároveň uvedla, že všechna její letiště budou mít v letošním roce nulovou uhlíkovou stopu.

Podobný trend jako na švédských letištích lze sledovat i v Německu, kde průmyslová skupina ADV letos očekává o téměř tři procenta méně vzletů a přistání. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) v listopadu v reakci na současné trendy oznámilo, že spouští kampaň, která má očistit negativní povědomí o letectví a propagovat snahy tohoto odvětví omezit emise uhlíku.

Zdroj: Ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Novinařina mi občas chybí, ale jsem teď spokojen u piva, říká Tomáš Drahoňovský

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Jak přispět turistikou na dobrou věc? Stačí zdolat 32 vrcholů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…