Švédská letiště loni odbavila o čtyři procenta méně lidí, což znamená o dva miliony cestujících méně než v roce 2018. Pasažérů ubylo hlavně na vnitrostátních linkách, kde meziroční pokles cestujících představuje dokonce devět procent. Jednou z příčin může být hnutí flygskam, které vyzývá k omezení létání kvůli životnímu prostředí.
Flygskam znamená „stud z létání“. Počátky trendu se datují do roku 2017, kdy švédský zpěvák Staffan Lindberg oznámil, že se už nebude přepravovat letadly. Dál se myšlenka rozšířila vlivem celosvětové debaty o globálním oteplování. „Pozorujeme souběh několika příčin, jako je daň z letecké dopravy ve Švédsku, slabá švédská koruna či umírnění obav o vývoj hospodářství, ale také debata o změnách klimatu,“ komentoval situaci mluvčí společnosti Swedavia Robert Pletzin. Státní společnost spravující švédská letiště zároveň uvedla, že všechna její letiště budou mít v letošním roce nulovou uhlíkovou stopu.
Podobný trend jako na švédských letištích lze sledovat i v Německu, kde průmyslová skupina ADV letos očekává o téměř tři procenta méně vzletů a přistání. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) v listopadu v reakci na současné trendy oznámilo, že spouští kampaň, která má očistit negativní povědomí o letectví a propagovat snahy tohoto odvětví omezit emise uhlíku.
Zdroj: Ekolist.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…