Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Slovensku se bude vlakem cestovat zadarmo. Sveze se tak celá Evropská unie.

Od 17. listopadu budou na Slovensku cestovat zdarma vlakem důchodci, děti a studenti. Bezplatné cestování se bude týkat všech obyvatel Evropské unie, přičemž se vztahuje na téměř všechny spoje. K cestování zdarma je potřeba nechat si vystavit průkaz. Dojde také k přidání vlakových spojů.

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica darovala svým občanům k letošnímu 25. výročí Sametové revoluce atraktivní dárek – od 17. listopadu 2014 totiž budou moci vlakem zdarma cestovat nejen lidé starší 62 let a osoby pobírající různé typy důchodu, ale také děti a studenti denního studia. Bezplatné cestování vlakem se tak na Slovensku bude týkat přibližně poloviny obyvatel.

Zajímavým bonusem je pak skutečnost, že cestování vlakem zdarma bude platit u výše zmíněných skupin také pro občany České republiky a všech dalších států Evropské unie.

Jak vše bude fungovat v praxi? Pro cestování zdarma je potřeba nechat si vystavit zváštní průkaz, děti do šesti let jsou této podmínky zproštěny. Co se týká Čechů, senioři starší 62 let předloží k žádosti o vystavení průkazu občanský průkaz, studenti potvrzení školy o denním studiu, zájemci mladší 62 let doklad o přiznání některého z typů důchodu. Do konce března 2015 navíc pro všechny důchodce starší 62 let platí přechodné období, kdy k získání jízdenky na konkrétní jízdu postačí předložení občanského průkazu.

Průkazy pro cestování zdarma budou k dostání na pokladnách slovenského dopravce, konkrétně se jedná o 85 železničních stanic nabízejících systém komplexního vybavení cestujících, kde bude průkaz vydáván na počkání, a dále o 65 menších stanic, umožňujících podat žádost a do tří pracovních dnů si tamtéž průkaz vyzvednout.

Cestování zdarma se týká téměř všech spojů

Cestování zdarma bude možné ve všech státem dotovaných vlakových spojích včetně regionálního úseku Bratislava–Komárno, na němž vlakovou dopravu poskytuje česká soukromá společnost Radima Jančury RegioJet. Dotovaná doprava se nebude týkat vlaků kategorie InterCity, nicméně ty tvoří pouze malé procento z celkového počtu slovenských spojů. Bezplatné cestování neplatí na jízdu v příhraničním úseku, tj. úsek od pohraničního přechodového bodu po první stanici na slovenském území.

Další novinkou slovenské vlády je navíc kromě zavedení bezplatného cestování pro vybrané pasažéry přidání vlakových spojů. Očekává se totiž zvýšený zájem o cestování vlakem.

 

FOTO: www.transport.sk

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na šťavnatá a chutná rajčata? Účinné hnojivo může být levné a zcela přírodní

FOTO: Prohlédněte si nejkrásnější snímky přírody. V celosvětové soutěži bodoval i Čech

Superhrdina mezi rostlinami. Nenápadný keř funguje jako přirozená čistička vzduchu

Návrat lososů do českých řek pokračuje. Malé plůdky se líhnou v krásném prostředí národního parku

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…