Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Slovensku se bude vlakem cestovat zadarmo. Sveze se tak celá Evropská unie.

Od 17. listopadu budou na Slovensku cestovat zdarma vlakem důchodci, děti a studenti. Bezplatné cestování se bude týkat všech obyvatel Evropské unie, přičemž se vztahuje na téměř všechny spoje. K cestování zdarma je potřeba nechat si vystavit průkaz. Dojde také k přidání vlakových spojů.

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica darovala svým občanům k letošnímu 25. výročí Sametové revoluce atraktivní dárek – od 17. listopadu 2014 totiž budou moci vlakem zdarma cestovat nejen lidé starší 62 let a osoby pobírající různé typy důchodu, ale také děti a studenti denního studia. Bezplatné cestování vlakem se tak na Slovensku bude týkat přibližně poloviny obyvatel.

Zajímavým bonusem je pak skutečnost, že cestování vlakem zdarma bude platit u výše zmíněných skupin také pro občany České republiky a všech dalších států Evropské unie.

Jak vše bude fungovat v praxi? Pro cestování zdarma je potřeba nechat si vystavit zváštní průkaz, děti do šesti let jsou této podmínky zproštěny. Co se týká Čechů, senioři starší 62 let předloží k žádosti o vystavení průkazu občanský průkaz, studenti potvrzení školy o denním studiu, zájemci mladší 62 let doklad o přiznání některého z typů důchodu. Do konce března 2015 navíc pro všechny důchodce starší 62 let platí přechodné období, kdy k získání jízdenky na konkrétní jízdu postačí předložení občanského průkazu.

Průkazy pro cestování zdarma budou k dostání na pokladnách slovenského dopravce, konkrétně se jedná o 85 železničních stanic nabízejících systém komplexního vybavení cestujících, kde bude průkaz vydáván na počkání, a dále o 65 menších stanic, umožňujících podat žádost a do tří pracovních dnů si tamtéž průkaz vyzvednout.

Cestování zdarma se týká téměř všech spojů

Cestování zdarma bude možné ve všech státem dotovaných vlakových spojích včetně regionálního úseku Bratislava–Komárno, na němž vlakovou dopravu poskytuje česká soukromá společnost Radima Jančury RegioJet. Dotovaná doprava se nebude týkat vlaků kategorie InterCity, nicméně ty tvoří pouze malé procento z celkového počtu slovenských spojů. Bezplatné cestování neplatí na jízdu v příhraničním úseku, tj. úsek od pohraničního přechodového bodu po první stanici na slovenském území.

Další novinkou slovenské vlády je navíc kromě zavedení bezplatného cestování pro vybrané pasažéry přidání vlakových spojů. Očekává se totiž zvýšený zájem o cestování vlakem.

 

FOTO: www.transport.sk

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.