Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na silnicích loni zemřelo nejméně lidí od roku 1961. Snížil se i počet nehod

Dopravních nehod bylo loni nejméně za posledních 60 let. Zdroj fotografie: Pexels

Statistiky dopravních nehod letos připravily unikátní podívanou, která tu nebyla už šedesát let. Na českých silnicích zemřelo při loňských nehodách 460 lidí, což je nejméně od roku 1961, kdy policisté začali ucelené statistiky nehod sestavovat. Největší zásluhu na tom zřejmě mají protipandemická opatření.

Počet obětí dopravních nehod za rok 2020 byl mnohem nižší než v roce 2019, a to o 87 lidí. Na dosavadní minimum klesl také počet těžce zraněných, kterých bylo 1807, meziročně o 303 méně. Zhruba o 12 procent se loni snížil i počet dopravních nehod na celkových 94 794.

Za snížením nehodovosti stojí protipandemická opatření. Zdroj fotografie: Pexels

Podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška je důvodem koronavirová krize, která hlavně na jaře výrazně utlumila provoz.

S poklesem celkového počtu dopravních nehod se snížily i celkové škody. Loni dosáhly přibližně šesti miliard korun, což je meziročně o zhruba 800 milionů korun méně. Klesl také počet obětí z řad motorkářů a chodců. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý přesto na tiskové konferenci apeloval na bezpečné chování v provozu a používání reflexních prvků. Cílem Národní strategie bezpečnosti silničního provozu je totiž počet obětí dlouhodobě snižovat.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu