Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na pražské letiště budou od roku 2023 jezdit bezemisní trolejbusy

Zdroj fotografie: praha.eu

Autobusová linka 119 slouží v Praze k dopravě cestujících na letiště. Fungovat tak bude i nadále, do budoucna bude ale navíc ekologičtější. Klasické autobusy se spalovacím motorem totiž nahradí elektrifikované trolejbusy.

„Rozhodli jsme se ulehčit cestujícím co nejdřív. Proto trasu linky 119 zelektrifikujeme a pořídíme dvacet velkokapacitních tříčlánkových bateriových trolejbusů. Budou mít na délku 25 metrů, čímž se výrazně zlepší komfort cestujících, ulehčíme dopravě a zároveň snížíme výfukové emise na nulu,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. Po dostavení železniční rychlodráhy v horizontu zhruba deseti let bude vybudovaná infrastruktura využita k prodloužení tramvajové tratě z Divové Šárky. Trolejbusy zase poslouží na jiných elektrifikovaných linkách.

Praha ke kroku přistoupila s cílem snížit emisní zátěž a další negativní dopady provozu naftových vozidel. Vedle ekologického aspektu patří mezi výhody elektrobusů i výrazně nižší provozní náklady. Pro město je důležité také navýšení kapacity vozidel a komfortu cestujících. Aktuálně jezdí linka v internvalu 3-5 minut, přičemž často bývá přetěžovaná.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.