Na pražské letiště budou od roku 2023 jezdit bezemisní trolejbusy

Zdroj fotografie: praha.eu

Autobusová linka 119 slouží v Praze k dopravě cestujících na letiště. Fungovat tak bude i nadále, do budoucna bude ale navíc ekologičtější. Klasické autobusy se spalovacím motorem totiž nahradí elektrifikované trolejbusy.

„Rozhodli jsme se ulehčit cestujícím co nejdřív. Proto trasu linky 119 zelektrifikujeme a pořídíme dvacet velkokapacitních tříčlánkových bateriových trolejbusů. Budou mít na délku 25 metrů, čímž se výrazně zlepší komfort cestujících, ulehčíme dopravě a zároveň snížíme výfukové emise na nulu,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. Po dostavení železniční rychlodráhy v horizontu zhruba deseti let bude vybudovaná infrastruktura využita k prodloužení tramvajové tratě z Divové Šárky. Trolejbusy zase poslouží na jiných elektrifikovaných linkách.

Praha ke kroku přistoupila s cílem snížit emisní zátěž a další negativní dopady provozu naftových vozidel. Vedle ekologického aspektu patří mezi výhody elektrobusů i výrazně nižší provozní náklady. Pro město je důležité také navýšení kapacity vozidel a komfortu cestujících. Aktuálně jezdí linka v internvalu 3-5 minut, přičemž často bývá přetěžovaná.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Tučňáci v zoo se bez návštěvníků nudili. Chovatelé je vzali do muzea

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura