Populaci jasoňů dymnikových se podařilo obnovit v oboře Bulhary v Milovickém lese pod Pálavou. Počet vzácných motýlů se tam oproti loňsku výrazně zvýšil díky prosvětlování částí lesa. K zachování stálého počtu teď musí přispět lesní hospodáři.
Jasoň dymnikový je motýl žijící typicky v takzvaných světlých lesích. Ty ale z Česka během posledních let prakticky vymizely a s nimi i tento vymírající druh motýla. Proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR iniciovala prokácení hustých lesních porostů Milovického lesa a vytvoření migračních koridorů. „Výsledkem je světlý parkový les, který motýlům vyhovuje. Letos jsme tu napočítali odhadem sto až dvě stě poletujících zvířat. Ještě není vyhráno, ale je vidět, že řešení existuje,“ uvedl vedoucí správy CHKO Pálava Jiří Kmet.
Loni v těchto místech poletovalo pouhých 34 jedinců, které se navíc podařilo najít jen na jediném místě. Zvířata les v oboře zcela vypásají a motýli tak přichází o úkryt i o potravu. Neprospívá jim ani frézování pasek určených na zalesnění. Budoucnost jasoně dymnikového je tak nyní v rukou lesních hospodářů. Na nich je zajistit úpravy, které vytvoří vhodné podmínky pro život zdejších vzácných rostlin i živočichů.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Naučné knihy pro malé děti: Partička ze špajzu
Krásné ilustrace a poutavé krátké příběhy, na ty láká série knih od Joryho Johna a Peta Oswalda –…