Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na Moravě vzniknou tři speciální stezky pro cyklisty

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na speciální stezky vedoucí přírodou se cyklisté z Moravy i okolí mohou těšit již od příštího roku. V okolí Brna a Blanska vzniknou tři singletrailové stezky, které povedou po původně neupravených lesních pěšinách, a dohromady budou měřit asi šedesát kilometrů.

Singletrailová stezka je úzká cesta pro jedno kolo vedoucí jednosměrně, při jejíž stavbě se většinou využívá starších opuštěných cest, u nás především starých loveckých chodníků. „Cesty vznikají na už využívaných pěšinách, které je nutné zpevnit štěrkem,“ řekl pro Deník Petr Vaněk ze sdružení Singletrail. Stezky jsou vhodné pro každého cyklistu, jelikož vedou přírodou a vyhýbají se tak rušným silnicím.

Na projektu spolupracuje Jihomoravský kraj, Brno i sdružení Singletrail Moravský kras. Tyto speciální stezky se vyznačují mnohem menší cenou, než je potřebná k výstavbě cyklostezek. „Kilometr cyklostezky stojí až 2,4 milionu korun, kdežto u singletrailu jen tři sta padesát tisíc. Jako náměstkyně pro sport chci vyřešit nedostatek cyklostezek právě takto,“ sdělila náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková.

První cyklisté budou moci speciální stezky vyzkoušet v květnu příštího roku u Jedovnic na Blanensku. Dalšídva okruhy má Brno v plánu postavit v Mariánském údolí a u Medlánek. „Krajské zastupitelstvo schválilo na tento projekt tři miliony korun. Vyroste tam zázemí pro cyklisty, do regionu navíc přiláká nové návštěvníky a vzniknou i nová pracovní místa,“ uzavřel pro Deník náměstek hejtmana Roman Celý.

Zdroj: denik.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Masticha: Přírodní řešení problémů s trávením a žaludkem

Velbloudí mléko bude brzy hojit lidské rány, dávají vědci naději nejen diabetikům

„Dopamin je dnes nejdražší platidlo, které máme,“ říká Petr Havril z GrowJOB Institutu

Jak se vyhnout mikroplastům během praní? Rozhovor s Petrem Benešem z EcoRevolution

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…