Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Levnější praní, které je ekologické a zvládne ho každý. Stačí mýdlo, soda a kyselina citronová

3 minuty radosti
Ekologické praní je snazší, než by se mohlo zdát. Zdroj: freepik.com

Milujete ten pocit, kdy se zaboříte do čistě vypraného povlečení? Přemýšleli jste ale nad tím, co vše prací prášky, které slibují bělostnou čistotu, udržení barev a dlouhotrvající vůni, musí obsahovat? Přinášíme vám několik jednoduchých tipů na to, jak prát účinně, ale ekologicky. Stačí vám na to několik základních surovin. Ty stojí, na rozdíl od konvenčních pracích prostředků, pár korun. Prospějí pak nejen vaší pokožce, ale i životnímu prostředí.

Zbavit prádlo nečistot, to je hlavním úkolem praní. Nesmíme ale zapomínat na to, že špinavá voda se zbytky pracích prostředků odtéká do odpadních vod. S každým praním tam tak posíláme například tenzidy vyrobené nejčastěji z ropy nebo dehtu, chlor, toxické fosfáty nebo umělé parfemovací látky.  Tyto látky samozřejmě ulpívají také na samotném oblečení, které přichází do kontaktu s pokožkou. Obzvláště lidé trpící na ekzémy nebo rodiče malých dětí by tak pracím prostředkům měli věnovat pozornost.

Výběr vhodných prostředků je důležitý především při praní dětského oblečení, Zdroj: pexels.com

Mýdlo a soda na praní stačí

Jak tedy na šetrnější praní přejít? Je to jednoduché. Krokem kupředu bude například nákup již hotového pracího prášku v jednom z ekologických obchodů. Pokud si ale troufáte, můžete si prací směs jednoduše vyrobit doma. Budete k tomu potřebovat kvalitní mýdlové vločky, například z kokosového nebo kokosovo–palmového mýdla, a prací sodu. Vločky nebo nastrouhané mýdlo poté se sodou smícháte v poměru 1:2.

Na kilogram barevného prádla pak použijte zhruba 10 g této směsi. Při praní prádla bílého pak k várce ještě přidejte dvě polévkové lžíce perkarbonátu. Ten slouží při teplotách od 60 stupňů Celsia jako bělidlo a má i desinfekční účinky.

Zdroj fotografie: Pexels

Bez vůně není čistota?

Silná vůně čerstvě vypraného prádla je pro mnohé známka jeho čistoty. Je potřeba si uvědomit, že právě vůně, která vydrží i několik dní po vyprání, je možná díky umělým a často velmi toxickým látkám. Zkuste proto tento předsudek zlomit a navyknout své čichové buňky na přirozenější vůně. Aviváž, která má kromě ovonění prádla také funkci jeho změkčení, můžete jednoduše nahradit směsí kyseliny citronové a vody. Koncentraci směsi volte podle tvrdosti vody. Základní poměr je ale zhruba 100 gramů kyseliny na 900 gramů vody. Směs jednoduše nalijte do nádobky na aviváž. A pokud chcete, přidejte k ní pár kapek přírodního esenciálního oleje pro dodání vůně.

Pokud vás problematika netoxického praní zaujala a chcete se o ní dozvědět víc, inspirujte se na jednom ze specializovaných webů. Ekologicky i ekonomicky šetrnému úklidu se věnují například stránky svetnontoxic.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Máte doma talentované dítě? Přihlaste ho do nového ročníku Zlatého oříšku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…