Milujete ten pocit, kdy se zaboříte do čistě vypraného povlečení? Přemýšleli jste ale nad tím, co vše prací prášky, které slibují bělostnou čistotu, udržení barev a dlouhotrvající vůni, musí obsahovat? Přinášíme vám několik jednoduchých tipů na to, jak prát účinně, ale ekologicky. Stačí vám na to několik základních surovin. Ty stojí, na rozdíl od konvenčních pracích prostředků, pár korun. Prospějí pak nejen vaší pokožce, ale i životnímu prostředí.
Zbavit prádlo nečistot, to je hlavním úkolem praní. Nesmíme ale zapomínat na to, že špinavá voda se zbytky pracích prostředků odtéká do odpadních vod. S každým praním tam tak posíláme například tenzidy vyrobené nejčastěji z ropy nebo dehtu, chlor, toxické fosfáty nebo umělé parfemovací látky. Tyto látky samozřejmě ulpívají také na samotném oblečení, které přichází do kontaktu s pokožkou. Obzvláště lidé trpící na ekzémy nebo rodiče malých dětí by tak pracím prostředkům měli věnovat pozornost.
Jak tedy na šetrnější praní přejít? Je to jednoduché. Krokem kupředu bude například nákup již hotového pracího prášku v jednom z ekologických obchodů. Pokud si ale troufáte, můžete si prací směs jednoduše vyrobit doma. Budete k tomu potřebovat kvalitní mýdlové vločky, například z kokosového nebo kokosovo–palmového mýdla, a prací sodu. Vločky nebo nastrouhané mýdlo poté se sodou smícháte v poměru 1:2.
Na kilogram barevného prádla pak použijte zhruba 10 g této směsi. Při praní prádla bílého pak k várce ještě přidejte dvě polévkové lžíce perkarbonátu. Ten slouží při teplotách od 60 stupňů Celsia jako bělidlo a má i desinfekční účinky.
Silná vůně čerstvě vypraného prádla je pro mnohé známka jeho čistoty. Je potřeba si uvědomit, že právě vůně, která vydrží i několik dní po vyprání, je možná díky umělým a často velmi toxickým látkám. Zkuste proto tento předsudek zlomit a navyknout své čichové buňky na přirozenější vůně. Aviváž, která má kromě ovonění prádla také funkci jeho změkčení, můžete jednoduše nahradit směsí kyseliny citronové a vody. Koncentraci směsi volte podle tvrdosti vody. Základní poměr je ale zhruba 100 gramů kyseliny na 900 gramů vody. Směs jednoduše nalijte do nádobky na aviváž. A pokud chcete, přidejte k ní pár kapek přírodního esenciálního oleje pro dodání vůně.
Pokud vás problematika netoxického praní zaujala a chcete se o ní dozvědět víc, inspirujte se na jednom ze specializovaných webů. Ekologicky i ekonomicky šetrnému úklidu se věnují například stránky svetnontoxic.org
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci
Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…