Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Levnější praní, které je ekologické a zvládne ho každý. Stačí mýdlo, soda a kyselina citronová

3 minuty radosti
Ekologické praní je snazší, než by se mohlo zdát. Zdroj: freepik.com

Milujete ten pocit, kdy se zaboříte do čistě vypraného povlečení? Přemýšleli jste ale nad tím, co vše prací prášky, které slibují bělostnou čistotu, udržení barev a dlouhotrvající vůni, musí obsahovat? Přinášíme vám několik jednoduchých tipů na to, jak prát účinně, ale ekologicky. Stačí vám na to několik základních surovin. Ty stojí, na rozdíl od konvenčních pracích prostředků, pár korun. Prospějí pak nejen vaší pokožce, ale i životnímu prostředí.

Zbavit prádlo nečistot, to je hlavním úkolem praní. Nesmíme ale zapomínat na to, že špinavá voda se zbytky pracích prostředků odtéká do odpadních vod. S každým praním tam tak posíláme například tenzidy vyrobené nejčastěji z ropy nebo dehtu, chlor, toxické fosfáty nebo umělé parfemovací látky.  Tyto látky samozřejmě ulpívají také na samotném oblečení, které přichází do kontaktu s pokožkou. Obzvláště lidé trpící na ekzémy nebo rodiče malých dětí by tak pracím prostředkům měli věnovat pozornost.

Výběr vhodných prostředků je důležitý především při praní dětského oblečení, Zdroj: pexels.com

Mýdlo a soda na praní stačí

Jak tedy na šetrnější praní přejít? Je to jednoduché. Krokem kupředu bude například nákup již hotového pracího prášku v jednom z ekologických obchodů. Pokud si ale troufáte, můžete si prací směs jednoduše vyrobit doma. Budete k tomu potřebovat kvalitní mýdlové vločky, například z kokosového nebo kokosovo–palmového mýdla, a prací sodu. Vločky nebo nastrouhané mýdlo poté se sodou smícháte v poměru 1:2.

Na kilogram barevného prádla pak použijte zhruba 10 g této směsi. Při praní prádla bílého pak k várce ještě přidejte dvě polévkové lžíce perkarbonátu. Ten slouží při teplotách od 60 stupňů Celsia jako bělidlo a má i desinfekční účinky.

Zdroj fotografie: Pexels

Bez vůně není čistota?

Silná vůně čerstvě vypraného prádla je pro mnohé známka jeho čistoty. Je potřeba si uvědomit, že právě vůně, která vydrží i několik dní po vyprání, je možná díky umělým a často velmi toxickým látkám. Zkuste proto tento předsudek zlomit a navyknout své čichové buňky na přirozenější vůně. Aviváž, která má kromě ovonění prádla také funkci jeho změkčení, můžete jednoduše nahradit směsí kyseliny citronové a vody. Koncentraci směsi volte podle tvrdosti vody. Základní poměr je ale zhruba 100 gramů kyseliny na 900 gramů vody. Směs jednoduše nalijte do nádobky na aviváž. A pokud chcete, přidejte k ní pár kapek přírodního esenciálního oleje pro dodání vůně.

Pokud vás problematika netoxického praní zaujala a chcete se o ní dozvědět víc, inspirujte se na jednom ze specializovaných webů. Ekologicky i ekonomicky šetrnému úklidu se věnují například stránky svetnontoxic.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…