Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mravenci dokážou odhalit rakovinu jako čichací psi

Ilustrační foto: Pixabay

Studie pocházející z Francie nedávno odhalila fascinující jev. Mravenci mají schopnost detekovat rakovinné buňky. Výsledky poskytují důkaz, že určitý druh mravence lze rychle vycvičit k odhalení takových buněk s přesností, jakou mají zvířata se schopností detekce nemocí pachem, například psi.

Ve vědě a medicíně je stále více využíváno potenciálu některých zvířat odhalit příznaky určitých nemocí. Nejznámější jsou v této oblasti čichací psi, kteří jsou dokonce schopni odhalit nákazu Covidem-19. Nicméně výcvik čichacího psa trvá několik měsíců až rok a je také finančně nákladný. Proto experti přesměrovali svou pozornost na jiné tvory.

Výzkumníci z Univerzity Sorbonne Paris Nord se ve své studii zaměřili na schopnost mravenců cítit těkavé organické látky (anglicky VOC – volatile organic compound), jelikož mravenci tyto látky obvykle denně využívají pro různé úkony. Z předchozí studie bylo výzkumníkům známo, že odlišné typy rakoviny mají své unikátní VOC.

Výzkum byl zaměřen na dva typy buněk rakoviny prsu s odlišnými VOC. Již po malém tréninku byli mravenci schopni odlišit zdravé lidské buňky od rakovinných, a to se stejnou přesností jako čichací psi. Vědci uvádí, že v některých ohledech dokonce mravenci předčí psy, jelikož doba jejich výcviku je výrazně kratší než u psů (konkrétně 30 minut ve srovnání s 3–6 měsíci u psů) a také náklady se výrazně liší.

Studie tak ukazuje, jak by se díky mravencům mohlo včasné odhalování rakoviny stát méně invazivním a nákladným. Výzkumníci dodávají, že tato technika by mimo jiné mohla být užívána i pro jiné účely, jako například detekce narkotik, výbušnin, zkaženého jídla či dalších nemocí.

Zdroj: iScience

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…