Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mravenci dokážou odhalit rakovinu jako čichací psi

Ilustrační foto: Pixabay

Studie pocházející z Francie nedávno odhalila fascinující jev. Mravenci mají schopnost detekovat rakovinné buňky. Výsledky poskytují důkaz, že určitý druh mravence lze rychle vycvičit k odhalení takových buněk s přesností, jakou mají zvířata se schopností detekce nemocí pachem, například psi.

Ve vědě a medicíně je stále více využíváno potenciálu některých zvířat odhalit příznaky určitých nemocí. Nejznámější jsou v této oblasti čichací psi, kteří jsou dokonce schopni odhalit nákazu Covidem-19. Nicméně výcvik čichacího psa trvá několik měsíců až rok a je také finančně nákladný. Proto experti přesměrovali svou pozornost na jiné tvory.

Výzkumníci z Univerzity Sorbonne Paris Nord se ve své studii zaměřili na schopnost mravenců cítit těkavé organické látky (anglicky VOC – volatile organic compound), jelikož mravenci tyto látky obvykle denně využívají pro různé úkony. Z předchozí studie bylo výzkumníkům známo, že odlišné typy rakoviny mají své unikátní VOC.

Výzkum byl zaměřen na dva typy buněk rakoviny prsu s odlišnými VOC. Již po malém tréninku byli mravenci schopni odlišit zdravé lidské buňky od rakovinných, a to se stejnou přesností jako čichací psi. Vědci uvádí, že v některých ohledech dokonce mravenci předčí psy, jelikož doba jejich výcviku je výrazně kratší než u psů (konkrétně 30 minut ve srovnání s 3–6 měsíci u psů) a také náklady se výrazně liší.

Studie tak ukazuje, jak by se díky mravencům mohlo včasné odhalování rakoviny stát méně invazivním a nákladným. Výzkumníci dodávají, že tato technika by mimo jiné mohla být užívána i pro jiné účely, jako například detekce narkotik, výbušnin, zkaženého jídla či dalších nemocí.

Zdroj: iScience

Související články

Zaručeně zlepší den

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…