Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mravenci dokážou odhalit rakovinu jako čichací psi

Ilustrační foto: Pixabay

Studie pocházející z Francie nedávno odhalila fascinující jev. Mravenci mají schopnost detekovat rakovinné buňky. Výsledky poskytují důkaz, že určitý druh mravence lze rychle vycvičit k odhalení takových buněk s přesností, jakou mají zvířata se schopností detekce nemocí pachem, například psi.

Ve vědě a medicíně je stále více využíváno potenciálu některých zvířat odhalit příznaky určitých nemocí. Nejznámější jsou v této oblasti čichací psi, kteří jsou dokonce schopni odhalit nákazu Covidem-19. Nicméně výcvik čichacího psa trvá několik měsíců až rok a je také finančně nákladný. Proto experti přesměrovali svou pozornost na jiné tvory.

Výzkumníci z Univerzity Sorbonne Paris Nord se ve své studii zaměřili na schopnost mravenců cítit těkavé organické látky (anglicky VOC – volatile organic compound), jelikož mravenci tyto látky obvykle denně využívají pro různé úkony. Z předchozí studie bylo výzkumníkům známo, že odlišné typy rakoviny mají své unikátní VOC.

Výzkum byl zaměřen na dva typy buněk rakoviny prsu s odlišnými VOC. Již po malém tréninku byli mravenci schopni odlišit zdravé lidské buňky od rakovinných, a to se stejnou přesností jako čichací psi. Vědci uvádí, že v některých ohledech dokonce mravenci předčí psy, jelikož doba jejich výcviku je výrazně kratší než u psů (konkrétně 30 minut ve srovnání s 3–6 měsíci u psů) a také náklady se výrazně liší.

Studie tak ukazuje, jak by se díky mravencům mohlo včasné odhalování rakoviny stát méně invazivním a nákladným. Výzkumníci dodávají, že tato technika by mimo jiné mohla být užívána i pro jiné účely, jako například detekce narkotik, výbušnin, zkaženého jídla či dalších nemocí.

Zdroj: iScience

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Parazitické houby půjde snadněji vytřídit díky českým vědcům

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…