Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mléčná dráha jako na dlani. Spatřit ji teď můžete pouhým okem

Ilustrační foto: Pixabay

Vlahé letní noci v přírodě lákají k pozorování noční oblohy. Znáte snad něco romantičtějšího? V tomto období se nám navíc nabízí jedinečná podívaná. Až do konce srpna máme příležitost spatřit Mléčnou dráhu.

Mléčná dráha je galaxie, ve které se nachází naše Slunce se sluneční soustavou. Ze Země ji spatříme jako stříbřitý pás, který se táhne oblohou. Je však potřeba si chvíli počkat. „Když vyjdete pod noční oblohu, adaptace lidského oka trvá asi patnáct minut. Takže se v klidu posaďte a kochejte se. Budete zjišťovat, že vidíte čím dál více objektů na obloze,” uvedl pro iRozhlas astronom Miloš Tichý.

Zájemcům zároveň poskytuje návod, jak Mléčnou dráhu rozeznat: „Když se koukneme na letní trojúhelník, tři jasné hvězdy a tři souhvězdí – Altair z Orla, Deneb z labutě a Vega z Lyry, tak mezi Altairem a Denebem krásně uvidíte stříbřitou Mléčnou dráhu.” Úkaz je viditelný pouhým okem. Pro lepší zážitek ale Tichý doporučuje použít dalekohled nebo teleskop. Ideální je také opustit města se silným světelným smogem.

Zdroj: iRozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Vyzkoušejte chlorellu – zelenou superpotravinu, která přijde vhod nejen vegetariánům

Jeden z nejrychlejších superpočítačů na světě už mohou využívat i Češi

Česko má zápis v Guinnessově knize rekordů. Čím ve světě vynikáme?

Mládě největšího tura na světě odchovali poprvé v Česku. Jak vypadá?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…